اخطار دولت به حقوقی‌های متخلف بازار سهام

[ad_1]

به گزارش شفاف، علی ربیعی ظهر روز گذشته (سه‌شنبه) در بخشی از سخنان خود در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، با اشاره به وضعیت بازار بورس گفت: رصد بازار سرمایه و حمایت از بازار سرمایه به صورت مداوم در دستور وزرای ذیربط و شورای عالی بورس قرار دارد و رییس بانک مرکزی تصمیمات موثری در این زمینه اتخاذ کرده است.

سخنگوی دولت با بیان این که تسهیل برای اجازه فعالیت صندوق‌های سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه فرصتی برای سرمایه‌گذاران ایجاد خواهد کرد، افزود: بانک مرکزی در این راستا به صندوق‌هایی که مدیریت آن‌ها توسط بانک‌ها هستند مجوز افزایش سقف سرمایه‌گذای داد.

ربیعی همچنین با اشاره به این که سقف سرمایه گذاری در سهام صندوق‌های ثابت و سهامی مختلف افزایش یافت، گفت: بر این اساس در بانک‌ها این سقف از ۱۰ هزار میلیارد تومان به ۳۰ هزار میلیارد تومان و در بقیه صندوق‌ها از ۳۰ هزار میلیارد تومان به ۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: این تصمیم فرصت خوبی را به سرمایه گذاران جدید می‌دهد که با مراجعه به بانک‌ها و به صورت غیرمستقیم در این بازار سرمایه گذاری کنند. همچنین به بانک‌ها اجازه داد تا صندوق‌هایی که سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت را ایجاد کنند. همچنین برای شرکت‌های تامین سرمایه متعلق به بانک‌ها که می‌توانند افزایش سرمایه لازم را بدهند تسهیلات لازم را ایجاد خواهد کرد.

سخنگوی دولت همچنین در مورد این که دادستان کل کشور اخیرا به مصادیق اخلال در نظام اقتصادی از طریق بورس ورود کرده است، در پاسخ به این پرسش که آیا دولت مصادیقی از این اخلال دارد و یا اینکه ریزش‌های بازار سرمایه در سه ماهه اخیر و عدم همراهی برخی حقوقی‌ها و حقیقی‌های پرقدرت بازار را مصداق اخلال در نظم اقتصادی می‌داند؟ گفت: موضوع بورس بحث هرروزه اعضای دولت است. این بحث حقیقی و حقوقی‌ها چندین بار مورد بحث قرار گرفته است. اخلال در بورس قطعا می‌تواند اخلال در نظام اقتصادی کشور باشد.

سقوط فوری قیمت دلار/ دلار وارد کانال جدید شد
به گفته ربیعی، رابطه مکمل حقوقی‌ها و حقیقی‌ها در بازار سهام لازم است. فروش سهام در شرایطی که تقاضا زیاد است و برعکس خرید سهام در شرایطی که عرضه زیاد است، توسط حقوقی‌ها نمی‌تواند به عنوان اخلال محسوب شود.

وی ادامه داد: عدم همکاری حقوقی‌ها در زمینه بازارگردانی مورد توجه بوده و رصد شده است و تعدادی از مدیرانی که همکاری لازم را نداشتند، اخطار کتبی گرفتند و با واکنش‌های به موقعی که بورس انجام داده است، این رفتار‌ها رو به کاهش است. اما در مجموع نباید فضایی را ایجاد کنیم که خرید و فروش حقوقی‌ها اخلال محسوب شود.

سخنگوی دولت گفت: البته برخی مدیران مقاومت می‌کنند و منافع سازمان و شرکتی را ترجیح می‌دهند که با اختیاراتی که برای رئیس بورس گرفته شده است، این‌ها روز به روز محدود شدند.

 

[ad_2]

Source link

Previous post تعطیلی۲هفته‌ای اصناف بی‌حساب وکتاب است/چک‌های زیادی برگشت می‌خورد
آمریکا روی ماه نیروگاه هسته‌ای می‌سازد Next post آمریکا روی ماه نیروگاه هسته‌ای می‌سازد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.