برنامه‌های جایزه «جلال» تشریح شد

برنامه‌های جایزه «جلال» تشریح شد

[ad_1]

‌به گزارش شفاف به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، ایوب دهقان‌کار، مدیرعامل این موسسه در نشست خبری سیزدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» که امروز چهارشنبه (۳۰ مهرماه) در سالن زنده‌یاد عاشوری برپا شد، با اشاره به ادغام موسسات معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد، گفت: سعی کردیم فعالیت‌های موسسه جدید را در حد بضاعت و با نظرات کارشناسان و اهل فن یک گام به جلو ببریم. گسترش ویروس کرونا منجر به تعطیلی برنامه‌ها و فعالیت‌های موسسه جدید نشد، بلکه سعی کردیم با توجه به انتظارهایی که از این موسسه می‌رفت تغییرات رو به جلو و مثبتی داشته باشیم.

او در ادامه با اشاره به فعالیت‌های موسسه جدید در چهل‌سالگی دفاع مقدس و ایران محرم و صفر، افزود:  برگزاری جایزه ادبی جلال آل احمد اولین برنامه اجرایی دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی است. با همان نگاه یک گام به جلو، سعی کردیم بذری بکاریم که در دوره‌های بعدی پرورش داده شود و شاهد ثمردهی در سال‌های آینده باشیم. در برگزاری جایزه جلال دو نگاه به درون که اصطلاحاً عنوان جلال‌شناسی را برای آن به کار می‌بریم و نگاه بین‌المللی را دنبال کردیم؛ در نگاه اول، طرح «پدید» به عنوان پژوهشی درباره ادبیات داستانی در حال اجراست که در آن به بررسی و واکاوی آثار داستانی منتشرشده که بعضا نامزد یا برگزیده جایزه جلال بوده‌اند یا برگزیده این جایزه نبوده اما در حوزه ادبیات داستانی منتشر شده‌اند می‌پردازند. امیدواریم در آینده اطلاعات این پژوهش مورد استفاده و استناد مخاطبان قرار گیرد.

پاکستان پیوست منطقه‌ای جایزه جلال آل احمد

مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به نگاه بین‌المللی جایزه جلال اشاره کرد و گفت: سرمایه اصلی کشورها، فرهنگ، تمدن و ادبیات است. دینی در حوزه تمدن و فرهنگ ایران اسلامی بر گردن ماست که امیدواریم به نحو مقتضی آن را ادا کنیم. با توجه به این‌که غنای خوبی در حوزه ادبیات کشور وجود دارد و سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسعه دیپلماسی فرهنگی و معرفی ادبیات است، تصمیم گرفتیم پیوستی در افق بلندمدت و بین‌المللی داشته باشیم. در همین راستا، برای جامعه هدف کشور پاکستان را در نظر گرفتیم که با همکاری انجمن‌های ادبی و نویسندگان و شاعران در حوزه ادبیات داستانی هم‌افزایی داشته باشیم.

 

در فعالیت‌های هنری نمی‌توان همه را راضی کرد

در ادامه این نشست، ابراهیم محمدحسن بیگی دبیر علمی جایزه جلال، این جایزه را جزء جوایز معتبر و ارزشمند دانست و گفت: این جایزه در بین جوایز دولتی و خصوصی شناخته‌شده است و همیشه مهم بوده که چه کتابی در این جایزه برگزیده می‌شود و در پی نتیجه آن عده‌ای راضی و عده‌ای ناراضی خواهند شد. برگزاری این جایزه محصول تلاش جمعی است که از ماه‌ها قبل در تدارک برگزاری این جایزه به بهترین شیوه آن هستند.

دبیر علمی جایزه جلال افزود: در دوره‌ای جزء داوران جایزه و عضو هیئت علمی بودم و هرگز سعی نکردیم لحظه‌ای اهمال و کوتاهی کنیم و در داوری به سمت و سویی برویم که حب و بغض در آن باشد بلکه آثار ارسالی با حساسیت‌های بالایی داوری شوند تا به نتایج خوبی برسیم. در فعالیت‌های هنری نمی‌توان همه را راضی کرد و این از خاصیت هنر است که یک معیار ثابت در هنر وجود ندارد. اما آن چیزی که وجود دارد این است که همه سعی و تلاش می‌کنند به بهترین نتایج برسند و تلاش خواهیم کرد تا این جایزه به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

ارسال ۱۶۹۱ اثر به دبیرخانه جایزه جلال آل احمد

مصطفی راضی جلالی نیز در این نشست، گفت: بخش عمده اعتبار جایزه ادبی جلال آل احمد مرهون زحمات رسانه‌ها و خبرنگاران است و بخش عمده موفقیت جایزه به ناشران و موسسات حوزه ادبیات داستانی برمی‌گردد. ناشران در شرایط سخت کرونایی با دبیرخانه جایزه جلال همکاری دوستانه‌ای داشتند و آثار را در کوتاه زمانی ارسال کردند. به طوری که هنگام ارسال فراخوان جایزه، ۹۰درصد آثار ارسال شده بود.

 

جلالی با بیان این‌که همکاری و همراهی خبرنگاران در این دوره از جایزه جلال فراتر از سطح اطلاع‌رسانی خواهد بود، گفت: با وجود شرایط کرونا در کشور بخشی از فعالیت دبیرخانه جایزه جلال به طور رسمی دیر آغاز شد اما به عنوان امانتداران رسانه‌ها و نویسندگان  کار را تعطیل نکردیم و فعالیت‌های جایزه از سه ماه پیش آغاز شده بود.
 

او با اشاره به تعداد آثار ارسالی به دبیرخانه جایزه جلال گفت: در مجموع  ۱۶۹۱ اثر به دبیرخانه جایزه ارسال شد که از این تعداد، ۸۱۴ اثر در حوزه داستان بلند، ۲۲۴ اثر در حوزه داستان کوتاه، ۴۷۰ اثر در حوزه مستندنگاری و ۷۳ اثر در حوزه نقد ادبی ارسال شده است.

 

دبیر اجرایی جایزه جلال بیان کرد: به مناسبت چهلمین سال دفاع مقدس، بخش ویژه این دوره از جایزه جلال را به بررسی آثار منتشرشده ادبیات داستانی در این ۴۰ سال اختصاص داده‌ایم و انتخاب این آثار از سوی  رسانه‌ها و خبرنگاران صورت می‌گیرد. به این صورت که طی نامه‌نگاری‌های انجام شده با مدیران مسئول رسانه‌ها، هر رسانه نماینده خود را برای داوری در این بخش به دبیرخانه جایزه معرفی خواهد کرد. همه آثار در مرحله اول تجمیع شده، اما هر یک از اهالی رسانه آثاری را که طی این ۴۰ سال می‌شناسند می‌توانند به فهرست اضافه کنند. قرار است ۲۰ اثر به انتخاب هیأت ۹ نفره که متشکل از سه پیشکسوت حوزه رسانه، سه پیشکسوت حوزه ادبیات داستانی دفاع مقدس و سه نفر از دبیرخانه است، داوری شوند.

جلالی اظهار کرد: امسال هم مانند سال‌های گذشته، به مولفان، نویسندگان و پژوهشگران ادبیات داستانی قول  خواهیم داد که پاسدار آثار آن‌ها هستیم و هیئت علمی تمام توان خود را در نحوه داوری و اجرای آیین‌نامه خواهد داشت. دبیرخانه جایزه جلال نیز تلاش خواهد کرد تاثیر بیرونی را در روند داوری دخیل نکند.

 

دبیر اجرایی جایزه جلال در پاسخ به این سوال که جوایز ادبی از سکه افتاده‌اند، گفت: زمانی که برای جایزه جلال ۱۱۰ سکه در نظر گرفته شد رقم سکه در آن زمان از رقم فعلی کمتر بود. ما مجری جایزه هستیم  و تصمیم‌گیری درباره جایزه برعهده شورای عالی انقلاب فرهنگی است بنابراین شیوه و میزان پرداخت جوایز برعهده ما نیست، با این وجود ما پیشنهاد تجمیع و ساماندهی اساسنامه‌های جوایز ادبی را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه خواهیم داد. در همین زمینه در حال تجمیع آرا و نظرات استادان، برگزیدگان جایزه ادبی جلال و برگزیدگان جایزه شعر فجر هستیم و اگر تصمیمی در شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته شود ما به عنوان مجری آن را اجرا خواهیم کرد.

 

جلالی با اشاره به زمان برگزاری سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد گفت: بر اساس اساسنامه، هر سال در زمان تولد جلال آل احمد، اختتامیه جایزه برگزار می شود اما با توجه به شرایط حاکم بر جامعه نمی‌توان زمان دقیق برگزاری مراسم را پیش‌بینی کرد اما تلاش خواهیم کرد  در دهه اول آذرماه آن را برگزار کنیم. تاخیر در برگزاری اختتامیه در صورتی مجاز خواهد بود که ما امیدوار باشیم بتوانیم این مراسم را به صورت حضوری برگزار کنیم در غیر این صورت به صورت مجازی برگزار می‌شود.

 

در داوری به ادبیات بها می‌دهیم

در ادامه این نشست، حسن‌بیگی در پاسخ به سؤالی با این مضمون که “آیا جایزه جلال قصد دارد به روند راضی نگه داشتن طیف‌های مختلف ادبی ادامه دهد و به کسانی جایزه دهد که ادای اپوزیسیون نظام جمهوری اسلامی ایران را درمی‌آورند؟” گفت: در عرصه داوری آثار در جایزه جلال به شخصه معتقدم در انتخاب آثار این نگاه وجود ندارد. نگاه سیاسی از این جنس در داوری جایزه جلال وجود ندارد بلکه در داوری به ادبیت و ادبیات بها می‌دهیم بنابراین آثار منتقدان اگر جزو آثار خوب باشد دیده می‌شود مگر نویسنده‌ای که خط قرمزهای نظام را رعایت نکند.

برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران در آذرماه

 

در ادامه این نشست خبری، دهقانکار با اشاره به نمایشگاه مجازی کتاب تهران گفت: برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شور و نشاطی بین اهالی رسانه  و نشر ایجاد می‌کرد اما متأسفانه امسال متأثر از شیوع ویروس کرونا نتوانستیم به صورت فیزیکی این نمایشگاه را برگزار کنیم. اگر تاکنون اخبار این نمایشگاه رسانه‌ای نشده دال بر بی‌عملی مؤسسه و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قبال این رویداد بزرگ نیست بلکه به دلیل ای‌نکه این رویداد نه تنها برای ما بلکه برای جهان اولین تجربه است نمی‌خواستیم در اولین تجربه خود، دقت را فدای سرعت اطلاع‌رسانی کنیم بلکه قصد ما این است که دقت و جامع‌نگری در اطلاعات منتشرشده رعایت شود.

 

دهقان‌کار ادامه داد: دیروز در اطلاعیه‌ای از ناشران برای شرکت در نمایشگاه مجازی کتاب تهران دعوت شد و این‌ها نشان می‌دهد اقدامات پیشینی صورت گرفته است؛ ضمن این‌که جلسات گسترده و فشرده‌ای با جامعه نشر، صنوف نشر و اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران برگزار کردیم و بررسی‌های لازم را انجام دادیم و تلاش کردیم در تمامی نمایشگاه‌های مجازی کشورها طی این مدت شرکت کنیم. حضور ما در این نمایشگاه‌ها منفعلانه نیست  و با توجه به این‌که مجری نمایشگاه کتاب مجازی هستیم، سعی کردیم در نمایشگاه‌های خارجی شرکت‌کننده فعال باشیم و نگاه عمیق‌تری فراتر از شرکت‌کننده صرف داشته باشیم.

 

مدیرعامل موسسه خانه کتاب ادامه داد: هر چند برخی کشورها رسماً در برگزاری نمایشگاه مجازی اعلام شکست کردند، چرا که به اهداف  مدنظر خود نرسیدند یا برخی نمایشگاه‌ها هم در شیوه اجرا تشویش و عدم قطعیت داشتند. ما حواس‌مان را جمع کردیم نمایشگاهی برگزار کنیم تا به اهداف مد نظر خودمان برسیم. اما نکته مهم این است تفاوت اساسی ما با سایر کشورها این است که علاوه بر نمایشگاه باید «پیوست فروشگاهی» داشته باشیم. طبق ابلاغیه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران باید به گونه‌ای باشد که بخشی از ضرر و زیان ناشران را که به موجب کرونا حادث شده جبران کند. این پیوست فروشگاهی کار را برای ما خطیرتر کرده است.

 

دهقانکار افزود: اگر بنا بود صرفاً نمایشگاه مجازی داشته باشیم، کار ما ساده‌تر بود و با توجه به روزآمدی دیتای موجود می‌توانستیم آن را برپا کنیم، اما با توجه به این‌که باید بخش فروشگاهی هم مدنظرمان ‌باشد بررسی‌ها دقیق‌تر انجام شد. در نتیجه جلسات فشرده برگزار شد و ۱۴ مدل اجرایی را بررسی کردیم و در نهایت به یک مدل اجرایی غیرمتمرکز رسیدیم که جزئیات آن در نشست خبری اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 

او در پایان گفت:‌ چیزی که ذهن ما را در نمایشگاه کتاب مجازی معطوف به خود کرده بخش غیرمجازی نمایشگاه مجازی است. تحویل کالا، ارسال به مشتری و لجستیک کار مدنظر ماست، ولی در پلتفرم، مشکل چندانی نخواهیم داشت. اواخر آذر این نمایشگاه را برگزار می‌کنیم. همچنین همزمان با هفته کتاب، طرح پاییزه را خواهیم داشت و پس از طرح پاییزه نمایشگاه مجازی کتاب را خواهیم داشت. این نمایشگاه قبل از زمستان برگزار می‌شود.

[ad_2]

Source link

Previous post چین و چروک‌ پوست و انواع مختلف آن
شجاع برای عقد قرارداد با الریان وارد دوحه شد Next post شجاع برای عقد قرارداد با الریان وارد دوحه شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *