[ad_1]

بورسیه تحصیلی چیست؟

به مقدار پولی که دانشجو برای کمک هزینه دانشگاه و زندگی از کالج یا دانشگاه دریافت می‌کند، بورسیهیا همان کمک‌هزینه تحصیلی (Bursary) می‌گویند. سیستمی با عنوان Sliding Scale تعریف شده که طبق آن دانشجویانی که درآمد والدین‌شان کمتر از سقف مشخص‌شده است، کمک هزینه‌ بیشتری دریافت می‌کنند. در این مقاله انواع بورسیه‌ تحصیلی را به‌تفصیل می‌توانید مطالعه کنید.

Scholarship

این کمک‌هزینه‌ براساس شایستگی تحصیلی به دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری داده می‌شود. دانشگاه‌ها و مرکزهای علمییا مؤسسه‌های خیریه این بورسیه را پرداخت می‌کند و دانشجو موظف نیست این کمک‌هزینه‌ را بعد از اتمام تحصیل تصفیه کند. شرط مهم دریافت Scholarship برخورداری از سابقه تحصیلی درخشان است که با بهبود‌ عملکرد دانشجو در دوران تحصیل، قابلیت تمدید نیز دارد. بورس تحصیلی Erasmus Mundus از بورسیه‌های مهم این بخش است که در مقطع کارشناسی ارشد اعطا می‌شود که دانشجو به‌مدت دو سال ماهانه یورو دریافت می‌کند. گفتنیاست با این مبلغ تمامی هزینه شهریه دانشگاه پوشش داده می‌شود.

انواع بورسیه Scholarship:

  • بورسیه مشاغل خاص (Career-Specific)

مخصوص دانشجویانی است که قصد دارند در رشته‌هایی با متقاضی زیاد تحصیل کنند. ایالات متحده برای دانشجویان پرستاری بورسیه‌های تحصیلی کاملی در نظر گرفته است تا مسیر ورود آنها را به این زمینه هموار کند. همچنین، دانشگاه ادیث کورن استرالیا برای رشته‌های پرستاری و مامایی و بهداشت این نوع بورسیه‌ را اعطا می‌کند.

 

  • بورسیه ویژه کالج (College-Specific)

کسانی که مهارت فراوانی در زمینه‌ای مشخص دارند، از این بورسیه می‌توانند بهره‌مند شوند. البته شایان ذکر است برخی از این بورسیه‌ها به «وثیقه» نیاز دارد. دانشجویانی که از این بورسیه‌ها استفاده می‌کنند، ممکن است مجبور شوند در بازه‌ زمانی مشخصی برای کافرمایی خاص یا در روستایی دورافتاده مشغول به کار شوند.

  • بورسیه ورزشی (Athletic)

انجمن ملی ورزشکاران کالج (NCAA) به ورزش‌کارانی این بورسیه را اعطا می‌کند که استعداد زیادی در یکی از رشته‌های ورزشی انفرادی (نه تیمی) دارند. این نوع بورسیه در ایالات متحده متداول است.

  • بورسیه‌های تحصیلی خلاقانه (Creative Contest Scholarship)

دانشجویان که ایده‌های خلاقانه و منحصربه‌فردی دارند می‌توانند از دانشگاه مدنظرشان این نوع بورسیه‌های تحصیلی را دریافت کنند.

Award

دانشجویان رتبه برتر هر نیمسال تحصیلی و تأییدشده هیئت علمی، میلغی به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند. ممکن است این مبلغ مستقیماً به حساب بانکی‌ دانشجو واریز شود یا در قالب کوپن یا بن کتاب یا هزینه سفر علمی برای ارائه مقاله در کنفرانس باشد. از جمله پاداش‌های  بزرگ‌ در نظرگرفته شده دانشگاه‌های آمریکا می‌توان به Coca-Cola Scholarship Foundation و Dell Scholar Program اشاره کرد.

Loan

Student Loan نوعی وام دانشجویی است که برای کمک به پرداخت شهریه و هزینه خرید کتاب و مخارج زندگی دانشجویان در نظر گرفته شده است. ناگفته نماند این وام فقط به دانشجویان شهروند کشور مدنظر داده می‌شود. برای گرفتن این وام، ضامن مقیم آن کشور نیاز است و بعد از پایان تحصیل، دانشجو باید با سودی بسیار پایین وام را تسویه کند. دانشجویان بین‌المللی در کانادا،  با معرفی ضامنی معتبر می‌توانند از بانک‌های خصوصی وام تحصیلی بگیرند. 

Grant

گاهی وقت‌ها اصطلاحات Grant و Scholarship جاییکدیگر استفاده می‌شوند ولی درنهایت تفاوت‌هایی دارند. مهم‌ترین تمایز آن‌ها این است که Scholarship براساس شایستگی اعطا می‌شود؛ امّا Grant براساس نیاز دانشجو. Grant  نوعی کمک‌هزینه‌ تحصیلی بلاعوض است که براساس وضعیت مالی دانشجو نهادهای خصوصی و دولتی در نظر گرفته‌اند. گفتنی است مبلغ این کمک‌هزینه را محل ارائه‌ آنها تعیین می‌کند. آژانس توسعه و همکاری‌های بین‌المللی اسپانیا و Study Grants for International Students در دانشگاه بولونیا ایتالیا نمونه‌هایی هستند که این نوع بورسیه را به دانشجویان می‌‌دهند.

 

 

Fellowship

این کمک‌هزینه براساس شرایط و ضوابطی مثل شایستگی تحصیلی به بعضی از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری تعلق می‌گیرد که روی موضوع خاصی پژوهش می‌کنند. این بورسیه هر سال قابلیت تمدید دارد و از طریق آن می‌توان بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی را تأمین کرد. بنتینگ، بورسیه‌ای با مبلغ هفتاد هزار دلار در سال، از فلوشیپ‌های معروف مقطع دکتری در کاناداست که به دانشجویان علوم طبیعی و علوم اجتماعی و سلامت اعطا می‌شود و به‌مدت دو سال قابلیت تمدید دارد. سالانه هفتاد نفر این فرصت را دارند که فلوشیپ بنتینگ را از دولت کانادا دریافت کنند. اگر بتوانید فلوشیپ دکتری فرانسه را دریافت کنید، دانشگاه مقصد هر ماه 1400 یورو به‌مدت سه سال به شما پرداخت می‌کند. فلوشیپ فرانسه نوعی قرارداد کاری و بدون شرط سنی است. فلوشیپ‌های نحقیقاتی و تدریس و پزشکی انواع مختلف این نوع بورسیه‌های تحصیلی محسوب می‌شود.

Tuition Waiver

برخی از دانشجویان باتوجه به امتیازهای کسب‌شده در زمان پذیرش، ممکن است مشمول حذف شهریه شوند. با این نوع کمک‌هزینه، دانشجو از پرداخت بخشی از شهریهیا تمام آن معاف خواهد شد. هزینه خوابگاه و بازدیدهای علمی نیز ممکن است جزو این کمک‌هزینه باشد. کشورهای حوزه اسکاندیناوی مثل سوئد و  دانمارک و فنلاند و… سیستم معافیت پرداخت شهریه را به‌جای ارائه بورسیه در نظر گرفته‌اند که به‌صورت کامل (Full Fund) یا جزئی (Partial Fund) ارائه می‌شود. حالت کامل این بورسیه تمام هزینه‌های دانشجو شامل زندگی و کتاب‌های درسی را در مدت زمان مشخصی، مثلاً یک‌سال و حالت جزئی حدود 50 درصد هزینه‌ها را شامل می‌شود. Radboud Scholarship از نمونه‌های این نوع کمک‌هزینه است که در دانشگاه‌های هلند برای دانشجویان غیراروپایی در نظر گرفته شده است.

Research Assistantship

دانشجویانی که به‌عنوان دستیار تحقیق (آزمایشگاه) در دانشگاه فعالیت می‌کنند، از پرداخت تمام یا بخشی از هزینه شهریه معاف می‌شوند. این افراد در نوشتن مقاله یا کتاب، انجام نظرسنجی و تحقیقات مختلف به استاد کمک می‌کنند. به‌طور کلی، فعالیت آن‌ها عبارت است از:

  • جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها.
  • مرور ادبیات و دیگر کارهای کتابخانه.
  • نوشتن گزارش‌ها.
  • سازماندهی و تمیز کردن آزمایشگاهیا مطب.

 

 

Teaching Assistantship

دستیار تدریسیا TA به استاد حل تمرین گفته می‌شود. وظایف این افراد دقیقاً مشخص نیست و باتوجه به درخواست استاد، کارهای مختلفی همچون تصحیح برگه‌ها و برگزاری امتحان و جلسه رفع اشکال را انجام می‌دهند. حقوق دستیاران تدریس را استاد یا دانشگاه پرداخت می‌کند و دانشجویانی با سطح علمی عالی، بخت زیادی برای قرار گرفتن در این موقعیت دارند. با اینکه قانون خاصی برای گرفتن TA وجود ندارد. داشتن مهارت ارتباطی درخور توجه (Speaking) امتیاز مناسبی محسوب می‌شود.

 

اعزام دانشجو به خارج از کشور

دانشجویانی که قصد دارند تحصیلات خود را در کشورهای دیگر با سیستم‌های آموزشی متفاوت ادامه‌ دهند، اغلب با پرسش‌ها و ابهام‌های زیادی روبه‌رو هستند. مؤسسه‌های اعزام دانشجو با مشاوران مجرب و ارتباط‌های گوناگون‌شان با دانشگاه‌های مختلف، از جدیدترین تغییرات شرایطمهاجرت باخبرند. به‌همین دلیلیکی از کارهای مطمئن برای تسهیل امور مهاجرت، تماس با مشاوران باتجربه در این زمینه است. مؤسسه سیم آخر از مراکز مشاوره مجرب در زمینه تحصیل در خارج از کشور به‌حساب می‌آید که از سال 1382، فعالیت خود را با آموزش کنکور هنر شروع کرده است. بعد از سال‌ها تجربه در حوزه مشاوره تحصیلی و مدیریت آموزش، فعالیت‌های فرهنگی مؤسسه سیم آخر به فعالیت در زمینه «مشاوره تحصیل در خارج از کشور» و «اعزام دانشجو» متصل شده است تا راه مطمئنی برای دانشجویانی فراهم کند که می‌خواهند تحصیل در کشورهای دیگر تحصیل کند.

[ad_2]

Source link

تاریخ رونمایی از تلفن‌های هوشمند Realme سری Q2 مشخص شد Previous post تاریخ رونمایی از تلفن‌های هوشمند Realme سری Q2 مشخص شد
تازه‌ترین تصمیم بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز Next post تازه‌ترین تصمیم بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *