تبیین تصمیمات و تنویر افکار عمومی از مهمترین برنامه‌های دستگاه قضائی است/ شعار “ما می‌توانیم” مشکلات کشور را حل می‌کند

تبیین تصمیمات و تنویر افکار عمومی از مهمترین برنامه‌های دستگاه قضائی است/ شعار "ما می‌توانیم" مشکلات کشور را حل می‌کند

[ad_1]

به گزارش شفاف، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در ادامه سفر خود به خراسان‌جنوبی در جلسه شورای قضائی این استان که به صورت ویدئو کنفرانس برای واحدهای قضائی شهرستان‌ها هم پخش می‌شد، از عملکرد همکاران دستگاه قضا در این استان تقدیر کرد که مخلصانه و مجاهدانه در خدمت مردم هستند.

رئیس قوه قضائیه، دادگستری استان خراسان‌جنوبی را از جمله بخش‌های موفق دستگاه قضائی دانست و افزود: اگر بخواهیم 10 استان را از استان‌های پیش‌رو در حوزه قضائی معرفی کنیم، خراسان‌جنوبی حتماً در زمره این استان‌ها است که عملکرد و جایگاه خوبی در ارزیابی‌ها دارد و باید برای تداوم این توفیقات، با همتی مضاعف کاستی‌ها را برطرف کنیم.

رئیسی از نیروی انسانی کارآمد به عنوان سرمایه دستگاه قضا یاد کرد و با تأکید بر لزوم صیانت جسمی و روحی از این سرمایه عظیم گفت: اعتبارات، امکانات و برنامه‌ریزی برای خدمت و حسن انجام کار مهم است اما مهم‌ترین عامل توفیق یک سازمان مدیریت آن مجموعه است.

رئیس قوه قضائیه توجه به رونق و جهش تولید را از مهم‌ترین مأموریت‌های دستگاه قضائی عنوان کرد و اظهار کرد: باید موانع تولید برطرف شود و کارآفرینان و سرمایه‌گذاران مورد حمایت قرار گیرند تا اشتغال ایجاد کنند و چرخ‌های تولید را به حرکت درآورند و عمده این مسئولیت بر عهده دولت است.

رئیسی با اشاره به اقداماتی که در جهت رفع محرومیت در استان خراسان‌جنوبی انجام شده است، افزود: به برکت نظام و اراده رهبری و خدمت دولتمردان گام‌های بلندی برای رفع محرومیت در خراسان‌جنوبی برداشته شده و چهره استان متفاوت شده اما مردم مؤمن این دیار نیازمند توجه بیشتری هستند.

رئیس قوه قضائیه مردمی بودن دستگاه قضا را نیز مورد تأکید قرار داد و گفت: حفظ کرامت مردم رویکرد محوری ما و فراتر از یک توصیه اخلاقی بوده و در واقع یک الزام برای همکاران قضائی در سراسر کشور است و همه باید نسبت به آن اهتمام داشته باشند.

رئیسی اجرای عدالت و قانون را نیز مورد تأکید قرار داد و با بیان اینکه فضاسازی‌ها برای وارونه کردن حق و باطل است، متذکر شد: همکاران دستگاه قضائی نباید در رسیدگی به پرونده‌ها و صدور آرای خود به هیچ عنوان تحت تأثیر جوسازی‌ها قرار گیرند.

رئیس قوه قضائیه وظیفه قاضی را کشف حقیقت دانست و گفت: گرایش ما باید اجرای قانون و عدالت باشد و نباید متأثر از فضاسازی افراد یا رسانه‌ها حکم کنیم بلکه باید غبار را کنار بزنیم و بر اساس حق و برای رضای خدا تصمیم بگیریم که راه نجات ما و موجب سعادت دنیا و آخرت است.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به دیدار و گفت‌وگوی خود با یکی از محکومین مالی که به خاطر عدم پرداخت مهریه زندانی شده و برای دیدار امروز از زندان مرخصی گرفته بود، اشاره کرد و گفت: مهریه دِینی است که زوج باید به زوجه پرداخت کند و اگر کسی از انجام تعهد امتناع می‌کند باید طبق قانون با او برخورد کرد و قاضی ما اجازه نمی‌دهد حق کسی ضایع شود اما اگر بررسی‌ها نشان داد شخصی توان مالی ندارد، باید برای او شرایطی در نظر گرفت که بتواند دِین خود را بپردازد.

وی یادآور شد: در تقسیط مهریه باید به توان اقتصادی فرد هم دقت شود و اگر کسی واقعاً از پرداخت مهریه ناتوان بود نباید به زندان برود.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه باید در محکومیت‌های مالی وضعیت اقتصادی افراد را هم در نظر گرفت، افزود: ما نباید بر اساس اصرار دیگران برای صدور حکم تصمیم بگیریم بلکه نظر بزرگان دین و فقه و قانون‌گذار این است که فقط بر اساس مقررات و حق نظر بدهیم و ابعاد و زوایای تصمیمات خود را هم برای مردم تبیین کنیم.

رئیسی تبیین تصمیمات قضائی برای مردم و نخبگان و تنویر افکار عمومی را از مهم‌ترین برنامه‌های تحولی دستگاه قضائی در دوران مسئولیت خود عنوان کرد.

رئیس قوه قضائیه «تسریع در تعیین تکلیف افراد تحت قرار» و «تسریع در معاینات و اظهارنظرهای پزشکی قانونی برای کاهش اطاله دادرسی» را نیز مورد تأکید قرار داد و گفت: برای تسهیل خدمت رسانی به مراجعان پزشکی قانونی در مناطق محروم 49 مرکز پزشکی قانونی فعال خواهد شد که تاکنون بخش قابل توجهی از آنها نیز فعال شده‌اند.

رئیسی بر لزوم نظارت بر فرایند مزایده‌ها و مناقصات نیز تأکید کرد و نظارت در این حوزه را از مأموریت‌های سازمان بازرسی کل کشور دانست اما در عین حال اظهار کرد: دستگاه‌های برگزار کننده مزایده‌ها و مناقصه‌ها هم باید به نظارت درون سازمانی توجه ویژه داشته باشند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به تلاش‌های دولت برای تأمین منابع مالی کشور تأکید کرد و ادامه داد: ان‌شاءالله با انسجام و همدلی و با شعار «ما می‌توانیم» مشکلات کشور حل می‌شود.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه دشمنان همواره دنبال بهانه‌تراشی هستند، گفت: شرایطی که در آن قرار داریم پایدار نخواهد بود و با تکیه بر خدا، اعتماد به نفس مردم عزیز و تلاش مدیران از این شرایط به خوبی عبور خواهیم کرد.

رئیسی با اشاره به وضعیت امنیتی خوب استان خراسان‌جنوبی بر لزوم حفظ امنیت پایدار مناطق مرزی تأکید کرد و گفت: حفظ امنیت مسئله مهمی است که دستگاه قضائی نیز علاوه بر نیروهای مسلح و نیروی انتظامی سهم جدی در آن دارد و دادگستری و دادستان‌های ما باید با همکاری شورای تأمین استان سطح امنیت را روز به روز افزایش دهند.

وی یادآور شد: مردم باید در مراجعه به عدلیه احساس عدالت کنند و این کار هم با حرف و بخشنامه قابل تحقق نیست.

بنابر اعلام مرکز رسانه قوه‌قضائیه؛ رئیسی در پایان گفت: وقتی سروکار کسی به دادگستری افتاد، هم سریع و هم دقیق به کارش رسیدگی و حقوق احیا شود و متوجه باشیم که برخورد ما و خدمتی که انجام می‌دهیم موجب افزایش اعتماد عمومی به دستگاه قضا و کل نظام خواهد شد

[ad_2]

Source link

زنگ خطر برای اپل، گوگل، آمازون و فیسبوک؛ کنگره خواستار تغییرات جدی در سیاست‌های ضدرقابتی شد Previous post زنگ خطر برای اپل، گوگل، آمازون و فیسبوک؛ کنگره خواستار تغییرات جدی در سیاست‌های ضدرقابتی شد
در پرسپولیس نه بازیکن پول می گیرد نه طلبکار/خیانت بازی با هواداران و ندادن پول برانکو است Next post در پرسپولیس نه بازیکن پول می گیرد نه طلبکار/خیانت بازی با هواداران و ندادن پول برانکو است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *