[ad_1]

به گزارش شفاف، همکاری فناوران دپارتمان توسعه فناوری درمانهای پیشرفته (ATMP) پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی به سرپرستی رامین صرامی فروشانی با محققین دانشکده فنی دانشگاه تهران به رهبری محمد عبدالاحد منجر به توسعه فناوری و طراحی و ساخت دستگاهی بی نظیر برای تشخیص کووید ۱۹ شده است.

این دستگاه که RDSS نام گرفته برای اولین بار با استفاده از فناوری نانو بایو الکتریک و از طریق رصد کردن سطح Ros مایعات مخاطی نظیر خلط، قادر به تشخیص عفونت به کووید ۱۹ در کسری از دقیقه و بدون نیاز کیت و مواد مصرفی است.

 رامین صرامی فروشانی، معاون پژوهش فناوری و خدمات تخصصی پژوهشکده سرطان معتمد اظهار کرد: با گسترش عفونت ویروس کرونا در بدن، سطح مولکول‌های Ros در سلول‌های بافت ریه افزایش می‌یابد که سیستم تشخیص RDSS آن را با حساسیت قابل توجهی شناسایی و در کسری از دقیقه تشخیص می‌دهد که در کنار سایر آزمایشات تخصصی می‌تواند در تشخیص کووید ۱۹ خصوصا در شناسایی ناقلان بی علامت، نقش ارزشمندی را ایفا کند.

او افزود: نتایج حاصل از این تحقیق در شماره ۱۶۵ نشریه بسیار معتبر و وزین بیوسنسور و بیوالکترونیک (Biosensor and Bioelectronics) که جزو یک درصد ژورنال‌های شاخص این ‌حوزه است، چاپ  شده که نشان از اهمیت و اعتبار این پروژه می‌دهد.

 صرامی تصریح کرد: این سیستم مستقیما خود ویروس کووید۱۹ را شناسایی نمی‌کند و قرار نیست جایگزین دیگر روش‌های تشخیصی باشد بلکه به عنوان یک روش تشخیص جدید فناورانه در کنار سایر روش‌ها، پزشک را در تصمیم گیری بالینی یاری خواهد کرد.

این فناور مرکز رشد و شتابدهی پژوهشکده سرطان معتمد که ساخت کیت تشخیص مولکولی بومی کووید ۱۹ را در کارنامه خود دارد، گفت: این پژوهشکده با راه اندازی آزمایشگاه مشترک نانو بیو الکتریک به صورت مشترک با تیم دکتر عبدالاحد در حال انجام چندین پروژه مشترک است. حاصل این همکاری ساخت دستگاه CDP است که قادر به تشخیص بافت‌های آلوده به سلول‌های بدخیم در سرطان پستان در چند ثانیه بدون نیاز به روش‌های مرسوم تشخیصی است.

دستگاه RDSS کلیه مراحل تحقیقاتی و ارزیابی فنی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته و در انتظار صدور مجوز از مراجع مربوطه برای استفاده در مراکز درمانی و تخصصی است.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link

صدور سند برای قله دماوند و اراضی اطراف آن Previous post صدور سند برای قله دماوند و اراضی اطراف آن
فالکون۹؛ آغاز استقلال آمریکا از روسیه در فضا Next post فالکون۹؛ کَل‌کَل آمریکا و روسیه به فضا رسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.