تمدید تحریم تسلیحاتی به ضرر همه است/ تسلیم زور و فشار نمی‌شویم

تمدید تحریم تسلیحاتی به ضرر همه است/ تسلیم زور و فشار نمی‌شویم

[ad_1]

به گزارش شفاف، حجت الاسلام حسن روحانی رییس‌جمهور صبح امروز( چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت با بیان اینکه در ایام پایانی تیر ماه یکی از مسائل مهم و تاریخی ما توافق بین المللی میان ایران و شش کشور قدرتمند جهان بود که در پنجمین سالگرد آن قرار داریم، اظهار داشت: اساس این حرکت دیپلماتیک بر این مبنا بود که ما برای جهانیان ثابت کنیم ایران کشوری صلح طلب است و پروژه ای که سالیان دراز آمریکایی ها و صهیونیست ها به دنبال آن بودند و آن پروژه امنیتی سازی برای جمهوری اسلامی ایران بود، نشان دهیم که این پروژه بی اساس و بی اعتبار است.

وی عنوان کرد: از آغاز این حرکت، یک مثلث شومی با این حرکت مخالف بود که شامل صهیونیزم، ارتجاع و تندروهای آمریکا می شد و همه تلاش آنها در آغاز این بود که چنین توافقی به نتیجه نرسد. حتی صهیونیست ها وسط مذاکرات به اروپا رفتند. یکی از سران ارتجاع به اروپا رفت برای اینکه توافقات را برهم بزنند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: البته تاخیر ایجاد کردند و قرار بود توافق نهایی ما آذر ۹۳ نهایی شود اما این را تاخیر انداختند و موکول کردند به تیر ۹۴ اما برای اینکه این توافق را کلا نابود کنند ناموفق بودند و همین مثلث شوم روند خود را ادامه داد. مخصوصا در سال ۹۵ شاهد بودند ایران، منطقه و دوستان ایران دارند از این توافق منتفع می شوند بنابراین با قدرت بیشتری به میدان آمدند.

روحانی افزود: رژیم فعلی آمریکا که هم در توهمات بود و هم تندروها حاکم بودند و هم نتایج حرکت‌های خود را نمی‌توانست به درستی ترسیم کند وارد عمل شد اما هدفشان این بود که شکستن این توافق به گردن ایران در تاریخ ثابت شود. یعنی آمریکا اقدامی انجام دهد و ایران متقابلاً کل برجام را کنار بگذارد و از این توافق خارج شود و بعد بگویند این ایران بوده است که از برجام خارج شده و توافق را کنار گذاشته است.

وی با تاکید بر اینکه هنرمندی و هوشمندی ایران از سال ۹۷ که آمریکا این تعهد اخلاقی، حقوقی و سیاسی را کنار گذاشت این بود که نگذاشت این توطئه محقق شود، گفت: ایران تا امروز به دنیا ثابت کرد که قانون شکنان آمریکا مقصر اصلی هستند. البته دولت فعلی آمریکا نمی‌تواند معیار هیچ چیزی باشد. بر مبنای عملکرد کاخ سفید امروز ما نمی توانیم میزان و معیاری را قرار دهیم برای اینکه یک توافقی را بررسی کنیم و مورد سنجش قرار دهیم.

رئیس‌جمهور گفت: اینها در تمام قوانین مهم بین المللی از آب و هوا گرفته تا بهداشت جهانی، تا یونسکو و تا بسیاری از توافقاتی که با بسیاری از کشورهای مختلف داشتند بدون دلیل خارج شدند. به همین دلیل اینها معیاری نیستند.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز همه دوستان آمریکا و بخش بزرگی از ملت آمریکا هم قبول دارند که حرکات اینها به ضرر خود ملت آمریکا و دوستان آمریکا است، خاطرنشان کرد: آنچه که جمهوری اسلامی ایران به عنوان دستاورد این حرکت داشت، خوشبختانه به عنوان دستاوردهای اصلی همچنان محفوظ مانده است. همه تبلیغاتی که در طول سالیان دراز علیه ایران می‌شد که ایران مخفیانه تمام تعهدات بین المللی خود را زیر پا می‌گذارد را روشن کردیم که بی‌اعتبار و بی‌اساس و فعالیت هسته‌ای ایران همواره در چارچوب مقررات بین‌المللی بوده است.

روحانی اضافه کرد: این اثر امروز هم هست، فردا هم خواهد بود و تا پایان تاریخ هم باقی خواهد ماند که تبلیغاتی که علیه ایران به راه انداخته بودند بی‌اساس و بی اعتبار بود. دوم اینکه اینها سکویی درست کرده بودند که بتوانند با آن، همواره امنیت ملی ایران را در خطر قرار دهند. آن سکو فصل هفت منشور و قطعنامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت بود که علیه ایران تنظیم کرده بودند.

روحانی تصریح کرد: ما روند پایان تحریم تسلیحاتی ایران را با دقت تحت نظر قرار دادیم. کشورهای ۱+۴ باید بدانند در این مساله تنها بحث منافع ایران و روابط ایران با آنها یا روابط ایران با کشورهای منطقه مطرح نیست بلکه حفظ حقوق بین الملل و چند جانبه گرایی و ارزش توافقات بین المللی مطرح است.

وی افزود: اگر ۱+۴ با دقت عمل نکنند و تحت تاثیر آمریکا قرار بگیرند ضربه اساسی به مقررات بین المللی زدند و این به ضرر همه خواهد بود.

رئیس‌جمهور گفت: تا امروز آمریکا در حرکت های سیاسی و حقوقی در طول ۲ سال گذشته شکست خورده است و امیدواریم با هوشیاری کشورها بخصوص ۱+۴ آمریکا همچنان ناموفق باشد و ما بتوانیم در شرایط مناسب جبران آنچه برای این توافق پیش آمده را توسط ۱+۴ شاهد باشیم.

روحانی اظهار کرد: ایران تسلیم زور و فشار از طرف قدرت های بزرگ بویژه آمریکا نبوده و امروز هم تسلیم نخواهد شد. ایران منزوی نشده و نخواهد شد. اگر بتوانند حرکت‌های توسعه‌ای ایران را هم کند کنند، اما این حرکت‌ها متوقف نخواهد شد.

[ad_2]

Source link

Previous post جاهایی برای خوردن غذا در تهران
Next post راه اندازی کسب و کار طرح توجیهی برای یک رستوران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.