[ad_1]

به گزارش شفاف، زندگی روی کره‌زمین خیلی عجیب و غریب است و برخی از واقعیت‌ها، باورنکردنی به‌نظر می‌رسند. حوصله ما آدم‌های همیشه کنجکاو در برابر دانستن این حقایق باورنکردنی هرگز کم نمی‌آورد و به نوعی اطلاع از این حقایق همیشه برای ما سرگرم‌کننده و جذاب بوده است.

گرچه علم توانسته برای بسیاری از پدیده‌ها و مسائلی که قرن‌ها برای بشر مبهم بودند توضیحی قابل قبول پیدا کند، اما هنوز دانستنی‌های حیرت‌انگیز و کمتر شناخته شده زیادی وجود دارد که باعث تعجب ما می‌شود. در دنیای امروزی بسیاری بر این باورند که همه چیز کشف شده و شاید چیزی وجود نداشته باشد که افشای آن بتواند شخص را شگفت زده سازد. برخی از این حقایق به ظاهر ساده و کم‌اهمیت به‌نظر می‌رسند، اما کمتر کسی از آن‌ها اطلاع دارد. در این پرونده برخی از نمونه‌های جالب‌تر آن‌ها را می‌خوانید که به نظر ساختگی و تخیلی می‌رسند، اما واقعی هستند و می‌توانید آن‌ها را در جمع دوستان‌تان مطرح کنید یا به اشتراک بگذارید.

بارش باران الماس در مشتری و کیوان

شرایط جوی و اقلیمی در دو سیاره مشتری و کیوان به گونه‌ای است که بارانی از الماس در این دو سیاره می‌بارد و ممکن است در آن‌ها اقیانوس‌هایی از الماس هم وجود داشته باشد. به‌گفته دانشمندان رعدوبرق‌ها و توفان‌های شدید در جو این سیاره‌ها باعث تولید ذرات کربن به شکل دوده شده و زمانی‌که این ذرات در جو فرود می‌آیند بر اثر فشار تبدیل به گرافیت می‌شوند. در نهایت گرافیت هنگام سقوط در جو به‌دلیل فشار و حرارت تبدیل به الماس جامد می‌شود.

به این‌ترتیب سالانه ۱۰ میلیون تن الماس شکل می‌گیرد. پروفسور «پیتر رید» استاد دانشگاه آکسفورد معتقد است این الماس احتمالا به شکلی که روی زمین وجود دارد نیست و به جای قطعات الماس به احتمال زیاد ابر‌هایی از الماس فشرده وجود خواهد داشت. اگر هم الماس شبیه الماس‌های موجود در کره زمین باشد دسترسی به آن به‌دلیل دمای بالا و فشار یک میلیون برابری کره زمین سخت است.


زنی که غرق نمی‌شد

جالب‌ترین واقعیت‌های باورنکردنی!

«ویولت‌کنستانس جسوپ» یک زن ایرلندی الاصل بود که در سال ۱۸۸۷ در آرژانتین به دنیا آمد. در کودکی به بیماری سل مبتلا شد و پزشکان عقیده داشتند که بیشتر از چند ماه زنده نمی‌ماند، اما او نه تنها به صورت شگفت‌انگیزی با این بیماری مقابله کرد، بلکه حتی موفق شد از اتفاق عجیب‌تری که در زندگی طولانی‌اش با آن روبه رو شده بود جان سالم در ببرد. او مهماندار کشتی مشهور تایتانیک بود که از حادثه غرق شدن آن نجات پیدا کرد. این داستان وقتی عجیب‌تر می‌شود که بدانیم این زن شگفت‌انگیز از حادثه غرق شدن کشتی‌های خواهر تایتانیک یعنی بریتانیک و المپیک هم نجات یافته است. ویولت که خود را به شوخی «بانوی غرق نشدنی» می‌نامید در سال ۱۹۷۱ در ۸۴ سالگی بر اثر نارسایی قلبی درگذشت.


کلاهبرداری با فروش برج ایفل به تاجران آهن!

جالب‌ترین واقعیت‌های باورنکردنی!

برج ایفل در فرانسه داستان‌های عجیبی در سرگذشت خود دارد. جالب‌ترین آن‌ها فروش این برج توسط یکی از بزرگ‌ترین کلاهبرداران تاریخ به‌نام «ویکتور لوستینگ» است، کسی که حتی سر آل کاپون، گانگستر بزرگ را هم کلاه گذاشت. فکر فروش برج پس از خواندن مقاله‌ای به ذهن‌اش خطور کرده بود. ویکتور ابتدا مدارکی را با عنوان معاونت پست و تلگراف فرانسه تهیه کرد و در نامه‌هایی با سربرگ‌های جعلی با عنوان محرمانه برای شش تاجر بزرگ آهن فرستاد و آن‌ها را به هتلی دعوت کرد.

سپس در دیدار با تاجران اعلام کرد دولت در شرایط بحران مالی قرار دارد و نگهداری برج از عهده‌اش خارج و او به‌نمایندگی از دولت مجبور به فروش برج ایفل شده‌است. لوستینگ با ترفندی توانست یکی از تاجران را مجاب کند تا با خرید ایفل، یک‌شبه در صدر خبرسازترین افراد دنیا قرار بگیرد. او در این معامله قلابی از خریدار رشوه هم دریافت کرد! جالب این‌جاست که لوستینگ چند سال بعد دوباره همین ترفند را اجرا می‌کند!


وزن ۵۰۰ تنی یک ابر معمولی

جالب‌ترین واقعیت‌های باورنکردنی!

اگرچه ابر‌ها در هوا معلق‌اند، اما هوا و ابر هردو جرم و وزن دارند. ابر‌ها زمانی تشکیل می‌شوند که هوا به‌قدری سرد شود که دیگر نتواند بخار آب را در خود نگه دارد. در این حالت بخار آب به‌شکل قطرات بسیار ریزی متراکم می‌شود. دانشمندان چگالی یک ابر کومولوس (ابر‌های پف کرده و سفید) را حدود ۵/۰ گرم بر مترمکعب اندازه گرفته‌اند. آن‌ها می‌گویند با اندازه‌گیری سایه یک ابر زمانی که خورشید به‌طور مستقیم بالای آن است می‌توانید طول تقریبی آن را به‌دست آورید.

این کار را می‌توان با کیلومترشمار خودرو و حرکت زیر سایه یک ابر انجام داد. یک کومولوس معمولی حدود یک کیلومتر طول دارد و از آن‌جا که کومولوس‌ها شکل مکعبی دارند، دارای یک کیلومتر ارتفاع نیز هستند. با این حساب وزن یک ابر متوسط برابر است با ۵۰۰ هزار کیلوگرم یا ۵۰۰ تن! درست مانند این است که یک گله فیل (هرکدام به وزن ۵ تن) بالای سر شما معلق باشد! نگران نباشید تا حالا کسی ندیده یک ابر بر سر ساکنان یک شهر سقوط کند!


۶۳۹ سال، طولانی‌ترین اجرای موسیقی تاریخ

جالب‌ترین واقعیت‌های باورنکردنی!

کلیسایی در شهر کوچک «هالبرشتاد» در شمال آلمان، محل اجرای طولانی‌ترین کنسرت دنیاست. این کنسرت، نواختن ارگ کلیسایی است که از ۱۹ سال پیش شروع شده و قرار است تا سال ۲۶۴۰ میلادی ادامه یابد. نام این اثر موسیقی «تا حد ممکن آهسته» است.

برنامه‌ریزان این کار می‌گویند هدف‌شان انتقاد ملایم یا نیشی به زندگی مدرن و امروزی است. زیرا جوامع امروزی بسیار شلوغ و شتا‌ب‌آلود هستند و این سرعت هر روز بیشتر می‌شود. این قطعه موسیقی را «جان‌کیج» آهنگ ساز آمریکایی سال ۱۹۸۵ برای پیانو نوشت و یک سال بعد آن را برای ارگ تنظیم کرد. در طول این سال‌ها نت‌ها که به طور خودکار نواخته می‌شوند، هر سال یک بار و در مجموع فقط ۲۰ بار تغییر کرده‌اند. سالانه ۱۰ هزار نفر در موعد نواختن برای دیدن و شنیدن آن در اطراف کلیسا حضور پیدا می‌کنند.


کوالا اگر ۱۸ ساعت در روز نخوابد، می‌میرد!

جالب‌ترین واقعیت‌های باورنکردنی!

اثر انگشت برجستگی‌های بسیار ریزی است که با چشم غیر مسلح هم قابل رؤیت است و در واقع در لایه اپیدرم پوست کف دست‌ها و پا‌ها وجود دارد. اثر انگشت هر فرد با دیگری متفاوت است و حتی افراد دوقلو نیز اثر انگشتی کاملا متفاوت از یکدیگر دارند. جالب است بدانید که پژوهش دانشمندان نشان می‌دهد که کوالا‌ها اثر انگشتی بسیار شبیه اثر انگشت انسان دارند. کوالا جانور کیسه‌دار بومی استرالیاست که به‌خاطر شکل بامزه‌اش مورد توجه گردشگران و دوستداران حیوانات قرار گرفته است. کوالا‌ها بیش از ۲۰ سال عمر می‌کنند و در تمام عمرشان فقط برگ‌های اکالیپتوس می‌خورند و اگر ۱۸ ساعت از ۲۴ ساعت هر شبانه‌روز را نخوابند از خستگی می‌میرند!


انسان‌های امروز، ۷ درصد کل انسان‌های تاریخ

جالب‌ترین واقعیت‌های باورنکردنی!

آیا هرگز به این موضوع اندیشیده‌اید که از ابتدای خلقت تاکنون چه تعداد انسان روی کره‌زمین زندگی کرده و مرده‌اند؟ «دفتر تحقیقات جمعیت» به عنوان یک سازمان غیردولتی در آمریکا، سعی کرده‌است که تعداد درگذشتگان را به‌طور تخمینی محاسبه کند. زمان شروع محاسبه حدود ٥٠ هزار سال پیش در نظر گرفته شده‌است، یعنی زمانی که گفته می‌شود بشر اولیه پا به عرصه زمین گذاشت. براساس آمار حدود ۲/۱۰۸ میلیارد نفر در تاریخ جهان متولد شده‌اند. در این میان امروز جمعیت جهان حدود ۷۸۲/۷ میلیارد نفر است که با کمی ضرب و تقسیم متوجه می‌شویم این رقم معادل ۷‌درصد کل جمعیت جهان از ابتدا تا کنون است.


موز از خانواده توت‌هاست!

جالب‌ترین واقعیت‌های باورنکردنی!

ممکن است تا حالا به اصل و نسب و خانواده میوه‌ها دقت نکرده باشیم، ولی شاید برایتان جالب باشد که بدانید بعضی میوه‌های مختلف هم‌خانواده هستند و بعضی که به هم شبیه هستند، هیچ نسبتی با هم ندارند. در این بین جالب است بدانید که انگور، کیوی و حتی موز هم جزو خانواده توت‌ها هستند. از طرف دیگر توت‌فرنگی میوه قرمز، آبدار و مخروطی شکلی است که متعلق به خانواده گل سرخ است.


بزرگ‌ترین آبشار جهان زیر آب‌

جالب‌ترین واقعیت‌های باورنکردنی!

می‌دانیم آبشار نیاگارا مشهورترین آبشار کره زمین است که بیش از ۳ هزار تن آب در هر ثانیه از آن فرو می‌ریزد و میلیون‌ها بازدیدکننده در سال دارد. اما این آبشار در مقایسه با بزرگ‌ترین آبشار ناشناخته جهان در تنگه دانمارک هیچ است. این آبشار ۲/۳ کیلومتر عمق دارد و جریان آب آن تقریبا ۲ هزار برابر آبشار نیاگاراست.

این آبشار زیر آب‌های عمیق اقیانوس اطلس بین گرینلند و ایسلند واقع شده است، پس طبیعی است که بازدیدکننده‌ای هم نداشته باشد. شکل‌گیری این آبشار این‌گونه است که آب با چگالی بیشتر و سردتر از دریا‌های شمال اروپا با آب سبک‌تر و گرم‌تر دریای ایرمینگر برخورد می‌کند. آب سردتر، سنگین‌تر شده و به سمت پایین و زیر آب گرم می‌رود که روی یک فرورفتگی بزرگ در کف اقیانوس، با جریانی با سرعت تقریبی ۵ میلیون مترمکعب بر ثانیه فرو می‌ریزد.


ارتباط تلفنی دلفین‌ها با هم

جالب‌ترین واقعیت‌های باورنکردنی!

بر اساس مطالعات پژوهشگران دانشگاه فئودوسیای روسیه، علاوه بر سگ‌ها، دلفین‌ها هم توانایی درک زبان پیچیده و تعامل با یکدیگر را دارند. آن‌ها می‌توانند در گفتگو با یکدیگر از جملات کامل و در هر جمله از پنج کلمه استفاده کنند. این محققان با به‌کارگیری نوعی میکروفن زیر آب به ضبط صدا‌های دلفین‌ها پرداختند و با تحلیل آن‌ها مشخص شد این دسته از پستانداران می‌توانند در گفتگو‌های خود از کلمات استفاده کنند و به طرز باورنکردنی منتظر می‌مانند تا جمله طرف مقابل تمام شود و بعد پاسخ بدهند.

با رمزگشایی از کلمات استفاده شده آن‌ها می‌توان امیدوار بود که روزی انسان قادر به صحبت با این گونه از آبزیان باشد. بر اساس تحقیقات در صورتی که دستگاه تلفن بتواند همه فرکانس‌های صوتی دلفین‌ها را انتقال بدهد، آن‌ها می‌توانند با زبان نمادین‌شان با هم ارتباط تلفنی برقرار و طرف مقابل را از پشت‌خط شناسایی کنند. پس تعجب نکنید اگر روزی پشت خط، دلفینی در انتظار صحبت با شما باشد!


نامرئی شدن خرس‌های قطبی در شب

جالب‌ترین واقعیت‌های باورنکردنی!

خرس‌های قطبی از ترسناک‌ترین شکارچیان روی زمین و بزرگ‌ترین گوشتخوار خشکی‌زی هستند. جنس نر این حیوان در حالت ایستاده سه متر ارتفاع و دو برابر شیر نر آفریقایی وزن دارد. آن‌ها می‌توانند خود را در زیستگاه یخی‌شان کاملا استتار کنند و موقع شکار با پنجه، جلوی بینی سیاه خود را بگیرند. اما چرا؟ این کار ردیابی حرکات‌شان را دشوار می‌کند.

دانشمندان هنگام تعقیب این حیوان در شب ناباورانه متوجه شدند که خرس‌های قطبی از دید عینک‌های پیشرفته دید در شب نامرئی هستند. در ضمن، خرس‌های قطبی در حفظ گرما فوق‌العاده هستند و همین باعث زنده ماندن آن‌ها در سرما می‌شود. از طرفی عینک‌های دید در شب بیشتر از اشعه مادون قرمز حاصل از گرما استفاده می‌کنند. حالا این که چطور خرس‌های قطبی مانع خروج این امواج از بدن‌شان می‌شوند، هنوز جواب علمی و قانع‌کننده‌ای برایش نیست.


دلفین‌های مین‌یاب زیر آب

جالب‌ترین واقعیت‌های باورنکردنی!

تلاش برای به‌کارگیری حیوانات به‌عنوان جاسوس، سلاح و سیستم‎های هشداردهنده، تاریخچه‎ای طولانی دارد. با این حال استفاده از آبزیان به‌عنوان حسگر حرکتی، پروژه تازه‎ای است که شاید از همه عجیب‎تر به نظر می‎رسد. چندی پیش وقتی یک نهنگ سفید که پوشش مخصوص برای نصب دوربین‎های زیر آب به‌تن داشت در آب‎های نروژ پیدا شد، عده‎ای احتمال دادند ارتش روسیه آن‎ را برای جاسوسی تربیت کرده باشد.

البته نیروی دریایی آمریکا هم از دهه ۱۹۶۰ میلادی دلفین‎ها را برای شناسایی مین و نجات غواصان گم شده نیروی دریایی آموزش می‎دهد. اما براساس برنامه‌ای جدید از سال ۲۰۱۷ میلادی ۲۴ دلفین از ۸۰ دلفین آموزش‌دیده نیروی دریایی آمریکا، از ماموریت‌های ردیابی مین در دریا کنار گذاشته شدند و روبات‌های کنترل از راه دور جایگزین این آبزیان شده اند.

منبع:برترین ها

[ad_2]

Source link

آخرین آمار کرونا در ایران؛ ابتلای بیش از ۳۰۴ هزار ایرانی به کرونا تاکنون Previous post آخرین آمار کرونا در ایران؛ ابتلای بیش از ۳۰۴ هزار ایرانی به کرونا تاکنون
آب می‌تواند ویروس کرونا را نابود کند Next post آب می‌تواند ویروس کرونا را نابود کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.