سکه و ارز چقدر شاهد ریزش قیمت خواهند بود؟/ خبرهای خوش برای بورسی ها

سکه و ارز چقدر شاهد ریزش قیمت خواهند بود؟/ خبرهای خوش برای بورسی ها

[ad_1]

به گزارش شفاف، در دومین هفته آبان ۹۹ بازار‌های مالی دستخوش تغییرات چشمگیری شدند به طوری که بازار ارز و سکه در ابتدای هفته با کاهشی اندک در قیمت کار خود را شروع کرد که این روند در روزهای بعد  پایدار نماند و افزایش نرخ  تا پنجمین روز هفته ادامه داشت که در آخرین روز معاملات برخی رویداد‌های سیاسی از جمله انتخابات آمریکا سبب شد نرخ ارز  و  سکه به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

بازار سرمایه نیز برخلاف  روند بازار ارز و سکه  در روزهای آغازین  این هفته با اُفت شدید همراه بود اما با کاهش نرخ ارز در آخرین روزهای معاملات بازار سرمایه با رشد شاخص بورس مواجه شد.

تاثیر تحولات سیاسی بر بازار ارز 

در دومین هفته آبان ۹۹ بازار ارز با کاهشی اندک معاملات خودر را آغاز کرد، اما در روز‌های بعد شاهد افزایش نرخ ارز بوده ایم،که در آخرین مروز معاملات هفته قیمت دلار و یورو  ریزش قیمت شدیدی را تجربه کردند به طوری که نرخ دلار و یور در اولین روز هفته به ترتیب با نرخ ۲۷ هزار و ۷۲۰ تومان و ۳۲ هزار  و ۳۵۰ تومان معامله شدند.

البته در روز‌های بعد نرخ دلار از کانال ۲۸ هزار تومان عبور کرد و  قیمت یورو نیز بیش از ۳۴ هزار تومان  افزایش یافت، اما در آخرین روز معاملات  نرخ دلار و یورو ریزش شدیدی داشت و در نهایت دلار با مبلغ ۲۶ هزار و ۳۵۰ تومانو یورو نیز با نرخ ۳۰ هزار و ۹۰۰ تومان داد و ستد شدند.

افزایش فروش دلار در صرافی ها 

به گفته فعالان بازار ارز، با احتمال برنده شدن دموکرات‌ها در انتخابات آمریکا جو بازار ارز ریزشی شده است  و قیمت‌ دلار و یورو تا حدود ۴۰۰۰تومان کاهش یافته است.
همچنین  خرید برای دلاری هم وجود ندارد و بیشتر مراجعه‌کنندگان به صرافی‌ها قصد فروش ارز‌های خود را دارند.بر این اساس، انتظار می‌رود کاهش قیمت دلار همچنان ادامه‌دار باشد و حتی در همین رابطه برخی صرافی‌ها اظهار کرده‌اند که با جو فعلی احتمال ریزش نرخ بین ۲۰ تا ۲۲هزار تومان هم وجود دارد.

کاهش نرخ دلار باعث ریزش ۲ میلیون تومانی قیمت سکه شد

تفییرات نرخ طلا و سکه در دومین هفته آبان ۹۹ همسو با بازار ارز بوده است که در اولین روز هفته نرخ سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است  که این رقم در روز‌های بعد به کانال ۱۴ میلیون تومانی رسید و در نهایت در آخرین روز هفته به نرخ ۱۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار از قیمت یک میلیون و ۲۳۵ هزار تومان به  یک میلیون و ۳۱۵ هزار  تومان رسید.

کاهش تقاضا در بازار طلا و سکه باعث کاهش حباب سکه شد 

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر در گفتگو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان  در باره نوسات قیمت طلا و سکه در بازار گفت:نرخ طلا و سکه در روز‌های ابتدایی دومین هفته آبان ۹۹  افزایش جشمگیری را تجربه کرد که البته در اخرین روز معاملات هفته با کاهش نرخ ارز قیمت طلا و سکه نیز کاهش یافت باتوجه  به تحولات سیاسی در آمریکا اونس جهانی در آخرین روز معاملات  حدود ۱۹ دلار افزایش یافت، اما برخلاف این افزایش،   نرخ سکه در روز پنجشنبه (۱۵ آبان) همسو با  کاهش قیمت ارز  حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان کاهش یافت.

 کشتی آرای بیان کرد: با توجه با کاهش قیمت سکه در آخرین روز هفته  سکه ۱۵ درصد و  هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود ۱۰ درصد کاهش قیمت را تجربه کردند همچنین حباب سکه تقریبا ۶۰۰ هزار تومان کاهش  یافته است که به دنبال آن کاهش تقاضا در بازار حاکم بوده است.

او افزود: آخرین قیمت‌های موجود دربازار عبارتند از: سکه طرح  قدیم  حدود ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، هر قطعه سکه طرح جدید ۱۳ میلیون و  ۱۰۰ هزار تومان و نیم سکه  ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است   که نسبت به روز چهار شنبه (۱۴ آبان)  حدود ۶۰۰ هزار تومان کاهش یافته است.

کشتی آرای  تصریح کرد: آخرین قیمت ربع سکه در این هفته  ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است که  حدود ۳۰۰ هزار تومان نسبت به روز چهار شنبه کاهش داشته است و سکه یک گرمی با کاهش ۱۵۰ تومانی به ۲ میلیون و ۷۵۰ تومان رسید.

او اظهار کرد: معتقدم  نمی‌توان وضعیت بازار  طلا و سکه را در روز‌های آینده پیش بینی کرد چراکه تحولات سیاسی و عوامل تاثیر گذار  در اقتصاد با سرعت زیادی در حال تغییر هستند.

 

شاخص کل بورس روند صعودی را از سر گرفت

همایون دارابی کاشناس بازار سرمایه  در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان  در باره تغییرات شاخص کل  گفت: در هفته گذشته بازار سرمایه دچار اُفت  هیجایی بوده است و هر زمان احتمال داشت بازار به سمت رشد مثبت برگردد چراکه قیمت ها به صورت چشمگیری کاهش یافت و اکثر تحلیلگران بازار های مالی معتقد بودند که بازار ارزندگی خرید را دارد اما عواملی ازجمله بازارهای جهانی نفت ، مواد خام و انتخابات آمریکا سبب شد که تصمیم گیری در باره این موضوع سخت شودو بازار نیاز به یک بازیابی دارد.

او افزود: دربازار سرمایه بعد از هر دوره افت یک دوره بازگشت به روزهای رشد شاخص را تجربه می کند و تاجایی پیش می رود که شاید لازم نباشد قیمت ها از این میزان بیشتر کاهش یابد ،البته  ارزنگی قیمت ها سبب شد بازار سرمایه به روند صعودی باز گردد از طرف دیگر قیمت نفت برنت بیشتر از 40 دلار تثبیت شد همچنین نرخ مس در قیمت 6 هزار و 800 دلار پایدار ماند و روی نیز به مبلغ 2 هزار و 600 دلار رسید و به طوری کلی قیمت ها در بازار های جهانی دستخوش بازیابی جدیدی شد که این تغییر در نوع خود خوب بود که سبب شد در آخرین روز معاملات رشد بازار بورس مثبت باشد. 

دارابی تصریح کرد:  انتخابات آمریکا بر بازار سرمایه تاثبر مستقیم ندارد البته این نکته را نباید فراموش کرد که بازار های مالی در سطح بین الملل در حالت انتظار قرار گرفته بودند  چرا که برای برخی از بازار ها مانند نفت مهم است که نتیجه انتخابات آمریکا چه می شود همچنین این موضوع برای اقتصاد کشور  برای مواد خام  تاثیر گذار است. این گونه عوامل سیاسی در چند روز تاثیر گذار هستند  که بعد از آن بازار  در سطح تعادلی جدید به فعالیت خود ادامه می دهد.

 این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: به طور کلی شاید اُفت قیمت ارز در بازار های جهانی و بازار های داخلی بیش از این رخ ندهد و این  بازگشت قیمت دلار  سبب می شود شرکت های صادرات محور  بتوانند با یکدیگر رقابت داشته باشند.

او گفت : قیمت ها در  بورس به میزان بسیار مناسبی  اصلاح شده است و اکثر شرکت ها قیمت سهامشان نصف شده است و این امر سبب می شود بازار پتاسیل بازیابی را به دست بیاورد.

[ad_2]

Source link

Previous post کشف انبار غیرمجاز روغن خوراکی در استان کرمان
نتانیاهو، ترامپ را به سطل زباله انداخت Next post نتانیاهو، ترامپ را به سطل زباله انداخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *