[ad_1]

به گزارش شفاف، حجت الاسلام والسلمین منتظری دادستان کل کشور در نشست سراسری مدیران کل زندان‌ها و دادستان‌های سراسر کشور که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: برای حل مشکلات زندانیان و توسعه قضایی باید سطح تعامل دادستان‌ها با سازمان زندان‌ها که بخشی از قوه قضاییه است افزایش یابد.

حجت الاسلام والسلمین منتظری با بیان اینکه اساس کیفر در اسلام در کنار تنبیه فرد آموزش و اصلاح او است گفت: قضات ناظر نیز باید به طور مستمر از زندان‌ها سرکشی کنند و با صبر و حوصله مشکلات زندانیان را پیگیری کنند.

دادستان کل کشور با اشاره به تداوم شرایط کشور به علت ویروس کرونا گفت: در موضوع مرخصی زندانیان نباید سلیقه‌ای عمل شود لذا باید از یک شیوه نامه اصولی و واحد استفاده نمود.

وی ادامه داد: یکی از شاخص‌هایی که باید در مرخصی‌ها لحاظ شود؛ ظرفیت زندان‌ها است. چرا که اولین اقدام در پیشگیری از کرونا موضوع فاصله گذاری اجتماعی است از این رو نباید در زندان‌ها تراکم جمعیت داشته باشیم.

حجت الاسلام منتظری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه صیانت از جامعه و امنیت عمومی از وظایف دادستانی است گفت: در خصوص اشرار و جرمین حرفه‌ای با قاطعیت و بدون هیچ گونه اغماض برخورد خواهد شد.

دادستان کل کشور به موضوع سامانه‌های الکرونیک نیز اشاره کرد و گفت: استفاده از این سامانه‌ها به ویژه برای دادرسی الکترونیکی ضمن کاهش هزینه‌ها و صرفه جویی در وقت، فرآیند دادرسی‌ها را نیز تسریع می‌نماید.

وی افزود: استفاده از پابند‌های الکترونیک نیز باید توسعه یاد و در این زمینه نیازمند فرهنگ سازی هستیم.

رئیس سازمان زندان‌ها نیز در این جلسه اظهار کرد: در اسلام هدف از کیفر اصلاح مجرم است و از این رو در قوانین و رویه‌های قضایی نیز اصلاح و تحول موضوعیت دارد نه تنبیه.

وی ادامه داد: همه اقدامات به قصد اصلاح است و همه باید مقام قضایی را یاری نمایند.

رئیس سازمان زندان‌ها بیان کرد: بدون هم افزایی توفیقی نخواهیم داشت چرا که زندان در واقع متعلق به مجموعه قضایی است و دادستان وکیل زندانیان است.

حاج محمدی با اشاره به اینکه زندان صرفاً محل نگهداری افراد نیست اظهار کرد: در زندان‌های کشور اصل بر فعالیت‌های فرهنگی و اصلاحی و تربیتی است و این امر بدون همکاری مجموعه قضایی و دادستان‌های محترم میسر نخواهد شد.

وی با بیان اینکه جایگاه قاضی یک جایگاه مهم و با اقتدار است گفت: قاضی می‌تواند نقش طبیب و پزشک را داشته باشد و در فرآیند بازپروری زندانی نقش مهمی را ایفا نماید.

در ادامه این نشست که به پیشنهاد رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور و با حضور مدیران کل زندان‌ها و دادستان‌های سراسر کشور برگزار شد، راهکار‌های رفع موانع و مشکلات در خصوص بهرمندی حداکثری زندانیان از تخفیفات قانونی و مرخصی مورد بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link

وزارت دفاع برای ارائه خدمات به بازنشستگان از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند Previous post وزارت دفاع برای ارائه خدمات به بازنشستگان از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند
مدیرعامل جدید شرکت ملی پست منصوب شد Next post مدیرعامل جدید شرکت ملی پست منصوب شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *