[ad_1]

ادوات لیفتینگ در واقع ابزار آلاتی هستند که برای حمل از آنها استفاده می شود. این ابزار آلات در رده های سبک و برای کاربری های خانگی اغلب شامل انواع طناب های پلاستیکی و کنفی می باشند اما در رده صنعتی که با اجسام فلزی و یا سنگی با وزن بسیار بالا سر و کار داریم انواع سیم بکسل، زنجیر و تسمه حمل بار را شامل می شوند. در واقع در رده صنعتی مثلث لیفتینگ دارای سه ضلع اصلی می باشد که شامل سیم بکسل، زنجیر و تسمه بار می باشد. البته اتصال این ادوات لیفتینگ با اجسام توسط اتصالاتی صورت می گیرد که به آنها اتصالات لیفتینگ گفته می شود.

اغلب اتصالات لیفتینگ بار برای سیم بکسل، زنجیر و تسمه یکسان هستند اما برخی از این اتصالات بصورت خاص تر برای سیم بکسل و برخی بصورت خاص برای زنجیر بکار گرفته می شوند. از اتصالات مشترک سیم بکسل و زنجیر می توان به انواع قلاب، انواع شگل، انواع مهارکش و حلقه فولادی اشاره نمود.  از اتصالات خاص سیم بکسل می توان به بست بکسل و گوشواره و از اتصالات خاص زنجیر می توان به لینک اتصال زنجیر و قلاب دانه گیر اشاره نمود.

گستردگی کاربری سیم بکسل

سیم بکسل ها بر خلاف دیگر ادوات لیفتینگ دارای تنوع بسیار زیادی هستند. دلیل این تنوع وجود اجزای بیشتر در طراحی سیم بکسل می باشد چرا که بر خلاف زنجیر و تسمه حمل بار که تنوع آنها بیشتر به لحاظ قطر و ضخامت و تا اندازه ای گرید می باشد تنوع سیم بکسل ها از نوع بافت، ساختار، نوع مغزی، متریال و گرید ناشی شده و از این رو در یک قطر یکسان شاید ده ها مدل مختلف از سیم بکسل وجود داشته باشد. در زیر به گستردگی کاربری سیم بکسل تنها در چند ساختار مهم می پردازیم.

  1. سیم بکسل آسانسوری نوع خاصی اط سیم بکسل می باشد که با ساختار 8 رشته ای تولید شده و هم بصورت مغز فولادی و هم بصورت مغز کنفی در بازار یافت می شود. سیم بکسل آسانسوری در سایز های پایین تر مثل 8 میلیمتر اغلب دارای مغزی فولادی و در سایز های بالاتر با مغزی کنفی می باشد .
  2. سیم بکسل جرثقیل و حفاری که بافتی مشترک از سیم بکسل چه برای اتصال با دکل های حفاری و چه برای اتصال بر روی جرثقیل های سقفی مورد استفاده قرار می گیرد. ساختار کاربردی سیم بکسل حفاری اغلب ساختار 6 استرندی می باشد که با بافت نوع سیل تولید شده است. تنسایل مقاومت کششی عمومی برای سیم بکسل حفاری اغلب 1770 N/mm2 است.
  3. سیم بکسل نتاب تاور کرین یکی از بافت های ریز در سیم بکسل ها می باشد که از مفتول هایی با قطر بسیار کم در این ساختار استفاده شده است. در اغلب موارد برای جرثقیل و تاور کرین های معمولی از سیم بکسل نتاب ساختار 19X7 و برای جرثقیل های بزرگتر از ساختار 35X7 استفاده می شود.
  4. سیم بکسل اسلینگ که در واقع سیم بکسل های مغز فولادی هستند که بصورت پرس شده و یا سوکت خورده و در شکل اسلینگ سیم بکسل مورد استفاده قرار می گیرند. سیم بکسل اسلینگ با مغزی فولادی اغلب با یکی از دو ساختار 6X37 که دارای بافت نوع استاندارد است و بافت 6X36 که دارای بافت نوع وارینگتون است تولید می شود.

کاربری زنجیر باربری

زنجیر ها یکی دیگر از ادوات پر کاربرد صنعتی هستند که دارای ساختار ساده تری هستند و روش تولید آنها نیز به روش فورج گرم با برش زدن مفتول ها در فواصل مشخص و گذراندن آنها از داخل یک قالب که شکل بیضوی به آنها می دهد تولید می شوند. زنجیر ها نیز دارای کاربری های گسترده ای بالاخص به شکل اسلینگ های زنجیری هستند که برای لیفتینگ مورد استفاده قرار می گیرند. البته گرید های پایین تر زنجیر ها نیز تولید می شوند که کاربری بر حسب صنایع دارند. پر کاربرد ترین نوع زنجیر ها عبارتند از

  1. زنجیر بار برداری که اغلب از جنس فولادی تولید می شود. بطور کلی زنجیر های کشتارگاهی از گرید G43 آهنی که بصورت گالوانیزه عرضه می شوند گرفته تا زنجیر فولادی با درصد کربن بالاتر که پر مصرف ترین آنها زنجیر گرید G80 می باشد که بر روی انواع جرثقیل های برقی و دستی نیز نصب می شود.
  2. زنجیر لنگر که برای اتصال لنگر کشتی ها بکار گرفته شده و دارای طراحی کاملا متفاوتی نسبت به زنجیر های فولادی بوده برای جلوگیری از اتصال نا خواسته در وسط هر دانه زنجیر از یک اتصال راد استفاده می شود.

 

[ad_2]

Source link

پیش بینی بازار مسکن در نیمه دوم امسال Previous post پیش بینی بازار مسکن در نیمه دوم امسال
طرح سؤال از وزیر کار در مجلس کلید خورد Next post طرح سؤال از وزیر کار در مجلس کلید خورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *