موضع‌گیری عربستان نسبت به درگیری‌ها در قره باغ

موضع‌گیری عربستان نسبت به درگیری‌ها در قره باغ


به گزارش شفاف، «خبرگزاری رسمی عربستان» در این باره گزارش کرد که دولت عربستان با نگرانی فراوان تحولات بین ارمنستان و آذربایجان را دنبال می‌کند. رسانه سعودی افزود که ریاض خواستار آتش بس بین طرف‌های درگیر برای حل کشمکش از طریق مسالمت آمیز و مطابق با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز روز یکشنبه در ارتباط با درگیری‌های نظامی به وقوع پیوسته یبن جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان اظهار داشت: «جمهوری اسلامی ایران از نزدیک و با نگرانی درگیری‌های نظامی بین جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان را دنبال می‌کند و ضمن دعوت طرفین به خویشتنداری، خواستار توقف فوری درگیری‌ها و آغاز گفت‌وگو بین دو کشوراست.»

درگیری‌ها میان این دو کشور در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی در 24 ساعت گذشته ادامه داشت و دو طرف تجهیزات توپخانه‌ای سنگین در منطقه مستقر کرده‌اند. دو روز پیش از آغاز درگیری‌ها، سفارت آمریکا در باکو و ایروان از شهروندان آمریکایی خواسته بود وارد منطقه مورد مناقشه نشوند.

جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان، دو جمهوری استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۹۲ به دنبال تصرف منطقه قره‌باغ کوهستانی توسط ارمنستان و اعلام خودمختاری این منطقه وارد درگیری نظامی شدند و تلاش‌ها برای حل مناقشه قره‌باغ در قالب گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا تاکنون بی‌نتیجه بوده است.Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *