پرینتر سه بعدی روشی نوین برای ساخت اجسام واقعی

پرینتر سه بعدی روشی نوین برای ساخت اجسام واقعی

[ad_1]

در حال حاضر پرینتر سه بعدی یکی از تکنولوژی های روز دنیا محسوب می شود. می توان گفت این دستگاه با استفاده از فیلامنت پرینتر سه بعدی تصاویر را به اشیاء قابل لمس تبدیل می کند. طرز کار پرینترهای سه بعدی بصورت لایه ای است که در هر مرحله ماده ای که برای ساخت اشیاء مورد استفاده قرار می گیرد، ذوب شده و توسط یک نازل به روی میز کار قرار می گیرد و پس از آن بلافاصله سرد می شوند. این روند آنقدر ادامه می یابد تا فایل یا تصویر مورد نظر ما بصورت جسمی فیزیکی و قابل لمس درآید. همانطور که می دانید روشهای سنتی از دقت بالایی برای ساخت اجسام برخوردار نیستند در حالیکه سرعت، دقت و ظرافت از مهمترین ویژگی های ساخت اجسام توسط پرینترهای سه بعدی محسوب می شود.

طرز کار پرینترهای سه بعدی چگونه است؟

روشهای مختلفی برای ساخت اجسام با استفاده از پرینترهای سه بعدی وجود دارد، اما بطور کلی مراحل اصلی همه روشها یکسان است که به شرح زیر می باشد:

 • گام اول: مرحله نخست ساخت مدلی سه بعدی توسط رایانه است که با استفاده از نرم افزارهای مدل سازی این کار انجام می شود.
 • گام دوم: در این مرحله می بایست فایلی که توسط نرم افزارهای مدل سازی ساخته شده است را به فرمتی تبدیل نمود تا برای چاپگر قابل فهم باشد. فرمت STL از معروفترین فرمت هایی است که استفاده می شود. اگر چه فرمت های دیگری همچون 3DP و OBJ نیز وجود دارد، اما کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. فرمت STL از مثلث ها و یا اشکال چند وجهی برای معرفی مدل مورد نظر به چاپگر استفاده می نماید. پس از تکمیل فایل STL نوبت به عمل لایه گذاری می شود که اصطلاحاًSlicer نامیده می شود. این برنامه مدل مورد نظر را دریافت کرده و آن را به کد زبان های برنامه نویسی پرینترهای سه بعدی می نماید. قابل ذکر است زبان برنامه نویسی پرینترهای سه بعدی جی کد است.
 • گام سوم: پس از انجام مراحل فوق فایل مورد نظر چاپ خواهد شد. دستگاه های مختلفی بدین منظور وجود دارد که هر یک از روشهای مختلفی استفاده می کنند.
 • گام چهارم: پس از چاپ فایل می بایست قطعه ساخته شده توسط پرینتر سه بعدی را از دستگاه جدا نمود. جدا نمودن قطعه تولید شده در برخی از دستگاه ها کاری بسیار ساده است. اما برای جدا کردن مدل های صنعتی این کار بسیار فنی و دقیق می بایست انجام پذیرد.
 • گام پنجم: مرحله نهایی پس پردازش نامیده می شود که در فناوری های مختلف با یکدیگر متفاوت است. در برخی از فناوری ها قطعات پس از جدا شدن تحت اشعه فرابنفش قرار می گیرند.

پرینتر سه بعدی روشی نوین برای ساخت اجسام واقعی

با مزایای پرینترهای سه بعدی بیشتر آشنا شویم

همانطور که می دانید استفاده از پرینترهای سه بعدی در مقایسه با روش های سنتی از مزایای بسیاری برخوردار می باشد. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • صرفه جویی در زمان: سرعت ساخت اشیاء با استفاده از پرینترهای سه بعدی بسیار بالاست. بطوریکه پس از پرینت مدل اولیه اقدام به ساخت مدل نهایی می نماید.
 • مصرف کمتر مواد اولیه: از آنجائیکه پرینترهای سه بعدی با استفاده از تکنولوژی FDM اشیاء مورد نظر را به صورت لایه ای چاپ می کند، بطور چشمگیری در مصرف مواد اولیه صرفه جویی می شود.
 • ساخت اشیاء پیچیده: در برخی موارد ساخت مدلهای پیچیده با استفاده از روش های سنتی غیر ممکن است و در صورت استفاده ازروش های سنتی قطعات از ظرافت بالایی برخوردار نیستند. اما با استفاده از پرینترهای سه بعدی می توان قطعات بسیار پیچیده و با ظرافت بالایی را تولید نمود.

شاید برای بسیاری این سوال پیش آمده باشد که کاربرد پرینترهای سه بعدی چیست؟ این فناوری کاربرد زیادی در صنایع و علوم مختلف دارد که از آن جمله می توان استفاده در صنایع اتومبیل سازی، صنایع نظامی، هوافضا و پزشکی را نام برد.

معایب پرینترهای سه بعدی

اگر چه فناوری پرینترهای سه بعدی مزایا و کاربردهای فراوانی دارند و باعث شده است تا قطعات با سرعت و دقت بالایی ساخته شوند، اما این تکنولوژی همانند بسیاری از تکنولوژی های روز دنیا معایبی نیز دارند که به برخی از آنها اشاره می نمائیم:

 1. هزینه های بالا: در صورتی که تولید قطعات با تعداد بالا مورد نظرمان باشد، ساخت اشیاء توسط پرینترهای سه بعدی مقرون به صرفه نیست.
 2. محدودیت مواد مصرفی: پرینترهای سه بعدی برای ساخت قطعات مختلف از مواد بخصوصی استفاده می کنند که این مواد در تکنولوژی های مختلف متفاوت است. بطور مثال پرینترهای FDM برای ساخت اشیا از مواد پلیمر استفاده می کنند. از همین رو نمی توان از هر موادی برای ساخت اشیا توسط این پرینترها استفاده نمود.
 3. محدودیت در ساخت قطعات با ابعاد بزرگ: امکان ساخت اجسام با ابعاد بزرگ توسط این پرینترها وجود ندارد. البته ناگفته نماند می توان مدل های بزرگ را به قطعات و یا تکه های کوچک تقسیم نمود و با کمک پرینترهای سه بعدی اقدام به چاپ آنها کرد. این روش معمولاً توسط نرم افزار Net fab انجام می شود.

پرینتر سه بعدی روشی نوین برای ساخت اجسام واقعی

جمع بندی

پرینترهای سه بعدی یکی از بهترین تکنولوژی های روز دنیاست که با کمک فیلامنت توانسته است تصاویر مختلف را به اشیا تبدیل نماید. پرینترهای سه بعدی از روش های مختلف برای تولید اشیا قابل لمس استفاده می کنند. از مزایای مهم استفاده از پرینترهای سه بعدی می توان به ساخت وسایل پیچیده، صرفه جویی در زمان و استفاده از مواد اولیه کمتر اشاره کرد. هرون از شرکت های معتبر در کشور است که از سال 1394 در زمینه فروش انواع پرینترهای سه بعدی و مواد مصرفی، قطعات و تجهیزات الکترونیکی این تکنولوژی فعالیت می کند. پیشنهاد ما به آن دسته از عزیزانی که قصد ورود به این صنعت را دارند، مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از متخصصان هرون است.

[ad_2]

Source link

یوونتوس صفر - بارسلونا ۲/ VAR بلای جان بیانکونری Previous post یوونتوس صفر – بارسلونا ۲/ VAR بلای جان بیانکونری
Next post مرگ جوزف پولیتزر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *