کاهش مرگ و میر بیماران “بدحال” کرونایی با تزریق دگزامتازون

[ad_1]

به گزارش شفاف، نتیجه پژوهش محققان نشان می‌‌دهد که استفاده از داروی دگزامتازون تا یک سوم آمار مرگ و میر در میان بیماران “بدحال” مبتلا به ویروس جدید کرونا را کاهش داده است. در همین راستا مت هنکاک، وزیر بهداشت بریتانیا اعلام کرد که سرویس سلامت همگانی بریتانیا (NHS) از روز سه شنبه به بیماران مبتلا به «کووید 19» داروی دگزامتازون را تجویز خواهد کرد.

بر اساس گزارش یورونیوز، دانشمندان بریتانیایی این دارو را بر روی 2104 بیمار آزمایش کرده‌‌اند و نتیجه آن را با 4321 بیماری که این دارو را دریافت نکرده بودند مقایسه کردند. بررسی پژوهشگران نشان داده که پس از 28 روز استفاده از دگزامتازون، آمار مرگ و میر در میان بیمارانی که به دستگاه تنفس مصنوعی احتیاج داشتند 35 درصد کاهش یافته است. در مقابل استفاده از دگزامتازون به آن دسته از بیماران مبتلا به ویروس کرونا که بدحال نبودند کمکی نکرده است.

پیتر هوربی، یکی از دانشمندانی که این تحقیق را انجام داده است ضمن استقبال از نتیجه پژوهش تاکید کرد که دگزامتازون اکنون باید به داروی معیار برای درمان بیماران بدحال مبتلا به کووید 19 تبدیل شود. به گفته این استاد دانشگاه آکسفورد امکان استفاده از این داروی ارزان قیمت در سراسر جهان برای نجات جان بیماران وجود دارد.

داروهای استروئیدی به کاهش تورم در بدن بیماران کمک می‌‌کنند. برخی از بیماران بدحال مبتلا به ویروس جدید کرونا به دلیل واکنش شدید سیستم ایمنی بدن از التهاب شدید رنج می‌‌برند. سازمان جهانی بهداشت پیش از این توصیه کرده بود که از استروئیدها به دلیل کاهش سرعت بهبود بیماران مبتلا به نوع جدید ویروس کرونا استفاده نشود اما این سازمان دیروز از نتایج این تحقیق جدید استقبال و اعلام کرده است که استفاده از دگزامتازون برای بیماران بدحال تحت ونتیلاتور، به میزان یک سوم و برای بیمارانی که از ماسک اکسیژن استفاده می‌‌کنند به میزان یک پنجم مرگ و میرها را کاهش داده است.

سازمان جهانی بهداشت تأکید می‌‌کند که استفاده از این دارو تنها برای بیماران بدحال موثر واقع می‌‌شود و در بیماران با علائم خفیف تأثیری نداشته است.

پزشکان نسبت به استفاده و تزریق خودسرانه دگزامتازون هشدار داده‌‌اند و گفته‌‌اند این دارو تنها با تجویز پزشک باید در بیماران مبتلا به کرونا تزریق شود.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link

Previous post پذیرش تابعیت “مایل هروی”
Next post خرید PBN

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *