گاهی ساده‌ترین اشتباهات در استفاده از دستگاه‌هایی چون مایکروفر که حتی هر روز با آنها سروکار داریم، می‌تواند هزینه جبران‌ناپذیری را به ما تحمیل کند

[ad_1]

مهم این است که حتی همین دستگاه کارراه‌انداز که هر روز در خانه و محل کار عصای دستمان است، با کوچکترین اشتباه سهوی می‌تواند خرج سنگینی را به ما تحمیل کند.

این روزها قیمت مایکروفر هم مانند دیگر لوازم خانگی بالا رفته و باید حسابی حواسمان را جمع کنیم تا بعد از خرید آن خیلی زود مجبور به خداحافظی غم‌انگیز نشویم. به همین دلیل امروز می‌خواهیم بیشتر درباره اشتباهات استفاده از مایکروفر صحبت کنیم که شاید خیلی از ما به آنها توجه نمی‌کنیم.

رهاکردن غذا به حال خودش

یکی از نکات خیلی ساده و مهمی که کمتر به آن توجه می‌کنیم این است که بعد از گذاشتن غذا داخل مایکروفر و انجام تنظیمات لازم، دیگر با آن کار نداریم تا صدای هشدار دستگاه بلند شود.

اما بد نیست بدانید قوی‌ترین مدل‌ها هم خیلی آرام سطح غذا را گرم می‌کنند و بعد از اینکه روی غذا به دمای خوبی رسید فکر می‌کنید همه‌چیز آماده است.

اما واقعیت این است که موقع خوردن غذا متوجه می‌شویم سطح آن خیلی داغ ولی داخل آن سرد یا ولرم است. بنابراین هنگام گرم‌کردن غذا چندباری آن را زیر و رو کنید یا هم بزنید تا همه‌جای آن به دمای مطلوب برسد.

استفاده نکردن از پوشش مناسب یا کاور اشتباه

یکی دیگر از اشتباهات ساده این است که غذا را همین‌طوری با ظرف و بدون پوشش مناسب داخل مایکروفر قرار دهید تا گرم شود. حتما دقت کنید که برای گرم کردن غذا بهتر است آن را داخل کاور مخصوص یا پوشش مناسب قرار دهید.

البته گاهی اوقات هم خیلی‌ها از کاورهای اشتباهی و نامناسب استفاده می‌کنند که مضرات خودش را دارد. حواستان باشد دور پوشش‌های پلاستیکی و کاغذی را خط قرمز بکشید که حتی ترکیبات شیمیایی آنها می‌تواند به غذا و بدن شما آسیب بزند.

صفحه گردان را جدی بگیرید

داخل مایکروفرها یک صفحه گردان وجود دارد که روی چرخ‌هایش حرکت می‌کند. بنابراین حواستان باشد که این چرخیدن برای طبخ بهتر، یخ‌زدایی یا گرم‌شدن اصولی غذا خیلی‌خیلی اهمیت ندارد. اگر این صفحه به‌درستی نمی‌چرخد یا ثابت است و فکر می‌کنید مهم نیست، سخت در اشتباهید.

استفاده از ظرف نامناسب

این روزها ظروف زیادی با عنوان مخصوص مایکروفر فروخته می‌شوند که این طور نی ست. از طرف دیگر برخی تصور می‌کنند ظرفی که قرار است داخل دستگاه بروید خیلی اهمیت ندارد و در حد چند دقیقه اتفاق خاصی نمی‌افتد.

اما در مرحله اول بهتر است سراغ ظروف پلاستیکی نروید یا مطمئن شوید که حتما مناسب مایکروفر هستند. گرچه توصیه بهتر استفاده از ظرف شیشه‌ای نشکن یا ظرف سرامیکی است.

فراموش کردن قاشق و چنگال در دل غذا!

شنیده‌اید که قیچی یا دیگر ابزارهای جراحی در شکم بیمار جا می‌ماند! بد نیست بدانید خیلی‌ها همین اشتباه را انجام می‌دهند و قاشق و چنگال را داخل ظرف غذا جا می‌گذارند و به همین صورت ظرف را داخل مایکروفر قرار می‌دهند.

یادتان باشد هر چیز فلزی حتی فویل آلومینیومی نه‌تنها به دستگاه شما آسیب می‌زند، بلکه ممکن است باعث آتش‌سوزی شود.

همه چیز را داخل مایکروفر نگذارید

 هر مدل غذا یا خوراکی را نمی‌توان با مایکروفر پخت یا گرم کرد. برخی از مواد غذایی مستعد شعله‌ور شدن یا آتش گرفتن هستند و به همین دلیل باید چهارچشمی حواستان باشد. شاید باور نکنید ولی سوسیس و هات داگ یا حتی هویج از همین دست مواد غذایی هستند.

منفجر نکنید!

یکی از اتفاقات بدی که اتفاقا خیلی هم دور از ذهن نیست، ترکیدن ظرف غذا داخل مایکروفر است. برخی غذاها و کاورها مناسب این دستگاه نیستند و باعث انفجار داخل یا حتی خود مایکروفر می‌شوند. اولین مواد غذایی‌ای که می‌توان به آن اشاره کرد تخم مرغ است. هیچ‌وقت تخم مرغ را داخل فضای بسته نجوشانید؛ چرا که باید منتظر انفجار باشید.

مایکروفر را تمیز نگه دارید

یکی از مواردی که بسیاری از افراد کمتر به آن توجه می‌کنند کثیف شدن داخل دستگاه و تمیز کردن آن است. حتما نباید داخل مایکروفر به وضع افتضاحی بیفتند تا آن را تمیز کنید. تنها چیزی که نیاز دارید یک کاسه آب است! کافیست دو فنجان آب را داخل یک کاسه مناسب مایکروفر قرار دهید و زمان را روی دو دقیقه تنظیم کنید.

بعد از گرم و بخار شدن آب در دستگاه را ببینید و اجازه بدهید ظرف ۵ دقیقه بخار آب چربی‌ها و دیگر کثیفی‌های موجود را پاک کند. در صورت لزوم می‌توانید با یک دستمال پارچه‌ای تمیز فضای داخل را تمیز کنید.

[ad_2]

Source link

اتمام حجت لاوروف با اتحادیه اروپا Previous post اتمام حجت لاوروف با اتحادیه اروپا
Next post بروجرد قطب مهم صنایع غذایی، دارویی، پوشاک و نساجی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.