[ad_1]

به گزارش شفاف، به نقل از بی بی سی، درگیری میان مهاجمان و نیروهای امنیتی افغانستان در داخل دانشگاه کابل حدود ۶ ساعت ادامه یافت.

دولت افغانستان امروز سه‌شنبه ۱۳ آبان را به دلیل حمله خونین به دانشگاه کابل ماتم ملی (عزای ملی) اعلام کرده است.

وزارت صحت افغانستان گفته که در این حمله ۲۲ نفر کشته و ۲۲ نفر زخمی شده‌اند. مقامات گفته‌اند همه کشته شدگان این حمله غیرنظامی و اکثریت‌شان دانشجویان دانشگاه کابل هستند.

‘شاخه خراسان ‘ گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش با انتشار خبرنامه‌ای و یک تصویر از دو فردی‌که ادعا کرده مهاجمان هستند، مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در نطق تلویزیونی این حمله را محکوم کرد، آن را جنایت ضد بشری خواند و گفت “انتقام این حمله را چند برابر خواهیم گرفت.”

غنی گفت: “به طالبان و همه گروه‌های تروریستی می‌گویم که با این عمل‌ها اراده ملت افغانستان را نمی‌توانید در کنترل بگیرید. دشمنان افغانستان و حامیان آن باید بدانند که هیچگاه در برابر وحشت ظالم سر خم نکرده‌ایم. من به ظرفیت و شجاعت نیروهای امنیتی باور دارم.”

سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که حمله “تروریستی” به دانشگاه کابل با “کشته شدن سه مهاجم” پایان یافت.

مهاجمان مسلح دیروز دوشنبه حوالی ساعت ۱۲ به وقت محلی به دانشگاه کابل حمله کردند و درگیری میان این نیروها و پلیس ساعت‌ها ادامه یافت.

سخنگو گفت که در جریان درگیری صدها تن از گیرماندگان در محل از سوی نیروهای پلیس نجات داده شدند و مجروحین نیز توسط پلیس از محل درگیری به مکان امن منتقل شدند.

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به این حمله در صفحه توییتر خود نوشته که این حمله “برای ما یک ناکامی استخباراتی(اطلاعاتی) است. اما برای طالب گندیده‌گی وجدان.”

سخنگوی طالبان با محکومیت این حمله، دخالت این گروه در این حمله را رد کرده.

استفانو پونتیکورو، نماینده ارشد غیر نظامی ناتو در افغانستان نیز در توییتر خود نوشته که حمله خونین امروز دانشگاه کابل را به شدت محکوم می‌کند. او افزوده که این دومین حمله به نهادهای آموزشی در کابل در مدت ده روز است. به گفته او کودکان و جوانان افغان باید ازرفتن به نهادهای آموزشی احساس امنیت کنند. ناتو با قاطعیت از همه تلاش‌ها برای جلوگیری از خشونت حمایت می‌کند.

وزارت خارجه پاکستان با انتشار بیانیه‌ای حمله امروز مهاجمان به دانشگاه کابل “شدیدا” محکوم کرده و آن را “عمل تروریستی” خوانده است.

در بیانیه وزارت خارجه پاکستان آمده است که این کشور به حمایت خود از یک افغانستان آرام و باثبات ادامه می‌دهد.

شیوای شرق، معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در صفحه فیسبوک خود نوشته است که “پس از ختم سخنرانی‌ها، قرار بود که نمایشگاه کتاب افغانستان و ایران را گشایش بخشیم که انتحاری‌ها در دانشگاه داخل شدند و درگیری آغاز یافت.”

یک منبع نزدیک به بهادر امینیان، سفیر ایران در افغانستان به خبرنگار ایرنا در کابل گفته که “آقای امینیان هنگام حمله مهاجمان در مراسم افتتاحیه نمایشگاه مشترک کتاب ایران و افغانستان در دانشگاه کابل حضور داشت اما وی و شرکت کنندگان ایرانی و سایر همراهان آنها به سلامت از دانشگاه خارج شدند.”

تصاویر نشر شده در ساعات اولی حمله از دانشگاه نشان می‌داد که نیروهای پلیس ویژه در حال ورود به دانشگاه بودند.

گفته می‌شود که حمله کنندگان انتحاری از دروازه شمالی وارد دانشکده شرعیات این دانشگاه شده بودند.

طالبان گفته که این کار توسط افراد آنان انجام نشده است.

[ad_2]

Source link

پرسپولیس درحال جمع‌آوری مدرک علیه شجاع و الریان Previous post پرسپولیس درحال جمع‌آوری مدرک علیه شجاع و الریان
عاملان تیراندازی در وین تروریست‌های بنیادگرا بودند Next post عاملان تیراندازی در وین تروریست‌های بنیادگرا بودند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *